Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tři pohledy na 11. září

11. září 2001: pohled na Manhattan krátce po teroristických útocích. Foto: Wally Gobetz, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0
11. září 2001: pohled na Manhattan krátce po teroristických útocích. Foto: Wally Gobetz, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Od teroristických útoků z 11. září 2001 uplynulo 20 let. Jak se měnilo jejich vnímání v čase z pohledu člověka, jemuž tehdy začínala povinná školní docházka? Přinášíme osobní náhled na teroristické útoky ze tří různých časových perspektiv.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Září 2001

Nedlouho po oslavě narozenin nastupuje sedmiletý kluk poprvé do školy. V první třídě je sotva pár dní, seznamuje se s novým režimem i kolektivem a netuší, že se schyluje k události, která změní dosavadní svět. Druhé zářijové úterý po návratu domů totiž nenásledují typické dětské aktivity, ale jeden z prvních silných zážitků, který se vrývá do paměti.

Obývací pokoj, do nějž dopadají jemné paprsky odpoledního slunce do té doby poklidného babího léta, překypuje stísněnou atmosférou. Černá krabice s asi půlmetrovou úhlopříčkou, jeden z tehdejších technických výdobytků, majestátně dominuje pokoji na nevysokém stolku. Na obrazovce místo obvyklé Kouzelné školky běží akční film.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Návrat Tálibánu

Názor

Terorismus

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější