Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slovensko umožní očkování dětí od pěti let i přesto, že studie nejsou u konce. ČR vyčká na schválení v EU

Ilustrační foto: Adobe Stock
Ilustrační foto: Adobe Stock

Na Slovensku mohou rodiče ode dneška nechat očkovat proti covidu-19 některé děti ve věku od 5 do 11 let vakcínou od společností Pfizer/BioNTech. Vláda tak rozhodla i přesto, že klinické studie nejsou u konce a vakcína není určená pro tuto věkovou skupinu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka tento krok může ohrozit důvěru lidí v očkování.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Citlivá otázka – tak označil slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský téma očkování dětí od pěti do jedenácti let na tiskové konferenci po jednání vlády. Na téže konferenci rovněž oznámil, že země ode dneška umožní očkování této věkové skupiny. Bude tak mezi prvními na světě.

„Chci zdůraznit, že toto očkování je dobrovolné, na žádost rodiče. Jsou tam určité skupiny diagnóz, kde je očkování doporučováno, a musí být pořád schváleno pediatrem, případně jiným odborníkem,“ řekl ministr.

Podle vyjádření jeho resortu, o které Deník N požádal, se očkování doporučuje jenom u rizikových dětí, kterým by koronavirus mohl vážně poškodit zdraví nebo je ohrozit na životě. Za rizikové se považují

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Slovensko

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější