Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Testování odmítl jen zlomek žáků. Někteří raději zůstali na domácí výuce

Tento i příští týden se děti testují ve školách dvakrát, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Foto: Ludvík Hradílek, Deník N
Tento i příští týden se děti testují ve školách dvakrát, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Foto: Ludvík Hradílek, Deník N

Ve školách dnes pokračovalo testování dětí, tentokrát žáků prvních a přípravných tříd. Redakce oslovila řadu ředitelů škol napříč republikou a jejich odpovědi byly podobné: velmi malá část dětí zůstává doma a jen pár se jich testovat nechtělo. Ve třídách proto musí na rozdíl od ostatních nosit roušky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Nikdo z našich dětí naštěstí kvůli tomu nezůstává doma, máme chápavé a rozumné rodiče. Pár dětí se z nějakého důvodu ale testovat nechce, vesměs se jedná o starší žáky, ti tedy zůstanou v rouškách i ve třídách,“ popisuje ředitelka olomoucké ZŠ Komenium Petra Romanovská.

„Jsou poučení, že by měli sedět v lavici, nechodit se svačinou, když mají sundaný respirátor. Na obědě jsou odděleni u jiného stolu, než sedí spolužáci, kteří se testují,“ vysvětluje detaily. Tyto děti také nesmí zpívat v hodinách hudební výchovy a cvičit v tělocvičně.

Škola podle Romanovské neřeší žádné spory jako v loňském roce, kdy někteří rodiče nechtěli, aby se jejich děti testovaly a chodily v rouškách. „Ve stávajícím režimu to akceptují,“ dodává.

Podobná situace je i v pražské škole Špitálská. „Máme jedno dítě, které musí bohužel

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Školství

Školství po covidu

Testování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější