Sověti s vlajkami, Američané na útěku? Odchody velmocí z Afghánistánu nelze tak snadno srovnat

Komentář Michaela Romancova: Až se někdo za pár let bude zabývat tím, co během druhé poloviny letošního léta dominovalo globální politické a mediální agendě, nebude se moci vyhnout Afghánistánu. Bohužel nemáme možnost přenést se do budoucnosti a podívat se, co podstatného – a zda vůbec něco – události, které s tolika emocemi prožíváme, změnily. To však neznamená, že se o takový pohled nemůžeme pokusit.
I když je možné najít celou řadu střízlivých analýz i zasvěcených rozborů amerického a aliančního působení v Afghánistánu, mediálnímu prostoru a slovům politiků dominují jiné tóny. Dění v Afghánistánu je interpretováno jako katastrofa mimořádných rozměrů, jako konec západní hegemonie a nástup „Pax Sinica“.
Dvacetileté působení v Afghánistánu nepochybně nebylo úspěšné. Vezmeme-li však v úvahu, kolik prezidentských administrativ se za tu dobu vystřídalo a jak se měnily cíle, jichž mělo být dosaženo, je otázkou, zda k úspěchu vůbec bylo možné dospět. Na druhou stranu se lze domnívat, že pokud by se Američanům podařilo zlikvidovat Usámu bin Ládina rychle, například hned v prosinci 2001 během bitvy o Tora Bora, nebo v lednu 2002, kdy mu spojenci byli na stopě, vyvíjel by se Afghánistán jinak. Režim Tálibánu by se v konfrontaci s americkou vojenskou silou sesypal, a pokud by byl zlikvidován bin Ládin, neměli by Američané důvod zůstat. Postačovalo by podporovat ty, kteří se k USA přidali. Bylo by to levnější, velice pravděpodobně efektivnější a z hlediska domácího veřejného mínění bezproblémové. Američané se ve velké většině zajímají jen o dění doma a dopadení či likvidace strůjce 11. září by jim stačila.

Před jakými otázkami stojí po pádu Kábulu světové velmoci?
Realita však byla jiná. Roku 2003 Američané vtrhli do Iráku, čímž vytvořili další ohnisko napětí, bin Ládin zemřel až v květnu 2011, vypuklo Arabské jaro, objevil se tzv. Islámský stát… Čím víc se Američané a jejich spojenci v prostoru tzv. širšího Blízkého východu angažovali, tím víc