Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čtvrtinu dětí po lockdownu trápí splíny, do školy se těší víc než jindy, zjistil výzkum

Ilustrace: Deník N
Ilustrace: Deník N

Škola neslouží jen k „nalévání“ vědomostí do hlav žáků, ale i k tomu, aby se spolu setkávali. Podtrhuje to aktuální výzkum společností PAQ Research a Kalibro, jehož část vznikla exkluzivně pro Deník N. Čtvrtina žáků podle něj jeví známky duševní nepohody a zavření škol s sebou ponese dlouhodobé náklady. Prezenční výuka by měla mít v nastavování opatření při případných dalších vlnách pandemie podle expertů přednost před jinými oblastmi.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Učení a komunikaci přes počítač zvládala během online výuky osmiletá Barborka s pomocí rodičů bez problémů, chyběl jí ale kontakt s dětmi. Při podzimním zavření škol přišla za matkou s brekem, letošní jaro pro ni bylo ještě těžší a pořád se ptala, kdy už půjde do školy.

„Je to odmalička veselé dítě, pohodářka, není lítostivá. Během distanční výuky ale byla často mrzutá a nudila se, což jsme u ní neznali. Přestaly ji bavit věci, které měla dřív ráda,“ popisuje matka dívky Eva Burianová, která navíc učí na malotřídce v Dlouhé Loučce na Moravskotřebovsku. Loni měla na starosti prvňáčky, touhu po kontaktu mezi dětmi tudíž pozorovala v přímém přenosu i při online výuce.

„Ve třídě mé dcerky dokonce vznikly skupinky dětí, které se naučily připojovat před vyučováním nebo zůstávaly online po něm. Hodinu si tam povídaly nebo si byly schopné hrát přes počítač na schovávanou v pokoji. Hledaly způsob, jak si spolu pohrát,“ vzpomíná Burianová.

Také výzkum společností PAQ Research a Kalibro ukazuje, že zkušenost s pandemií dětem hlavně utvrdila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Rodina a vztahy

Školství

Školství po covidu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější