Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česko čeká hledání desítek velvyslanců. Své kandidáty prosazoval už Havel, říká analytik

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) provedla velkou inventuru českých velvyslanců, kteří se v předchozích dnech setkali v Praze. Podle AMO čeká tuzemskou diplomacii v příštích letech velká výzva: jak doplnit volné pozice ambasadorů.

Česká diplomacie v minulém týdnu prožila několik pozoruhodných okamžiků. Na návštěvu České republiky přicestoval německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který se v pražské Resslově ulici poklonil památce padlých parašutistů, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha.

Do Prahy se také po covidem vynucené pauze sjeli po dvou letech všichni čeští velvyslanci. Jejich přínos pro reprezentaci tuzemských zájmů ve své řeči připomněl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Rád bych vás požádal, abyste svoji práci dělali se zájmem a chutí a na své povolání byli také hrdí, alespoň tak, jako jsem já hrdý na to, že mohu být ministrem zahraničních věcí České republiky a pracovat pro naši vlast s vámi,“ řekl Kulhánek.

Celou událost ale mediálně zastínila nehoda pod vlivem alkoholu, při níž havarovala zmocněnkyně ministra pro podporu Čechů do institucí EU Jana Hybášková a ředitel odboru států Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík.

Již tradičně se na diplomatický sbor při příležitosti jeho pražského brífinku podívala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Podle jejích zjištění je průměrným českým ambasadorem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější