Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nedokážu si představit Bartoše jako premiéra.“ Třetina voličů STAN má problém s Piráty

Už žádné Pusťte nás na ně, voliče chtějí hledat přes budoucnost země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Už žádné Pusťte nás na ně, voliče chtějí hledat přes budoucnost země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Část voličů Starostů je podle dat agentury Kantar CZ nespokojena s koalicí s Piráty. Mezi podporovateli obou stran jsou také nezanedbatelné rozdíly v možném preferenčním hlasování. Voliči STAN by nyní více kroužkovali kandidáty svého hnutí, naopak pirátští voliči by preferovali osobnosti z celého seznamu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Do podzimních voleb zbývá jen šest týdnů a prakticky všechny strany a hnutí se snaží ve finální fázi kampaně oslovit další voliče. Právě předvolební finiš bude pro výsledky hlasování klíčový, v posledních týdnech se teprve rozhodnou desítky procent voličů.

Před jednotlivými stranami či koalicemi tak stojí velká výzva, jak na svou stranu přetáhnout klíčové desítky a stovky tisíc hlasů. Zatímco například hnutí ANO v posledních týdnech a měsících sbírá své dříve odpadnuvší podporovatele zpět, u koalice Pirátů se Starosty je trend opačný. Podle dostupných volebních modelů jí totiž stále klesá podpora.

Jak navíc upozornil srpnový výzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi, musí tato koalice řešit i jistou deziluzi vlastních voličů. Podle výzkumníků totiž klesá nadšení podporovatelů hnutí STAN pro samotnou koalici. Hned třetina z nich by pro spojenectví, které na jaře vedlo ve všech průzkumech, nyní nehlasovala. Další šestina voličů STAN s tím váhá.

Ještě před samotnou dohodou o předvolební koalici si nechali Piráti zpracovat analýzu, která sledovala, jak se ke spojenectví staví voliči obou subjektů. Z voličů STAN ji tehdy odmítlo podle výzkumu 19 % respondentů. Data, jak se toto číslo průběžně vyvíjí, sociologické agentury ve svých šetřeních pravidelně nesledují.

Jde o poměrně závažné zjištění. Starostové a nezávislí totiž v průběhu posledního zhruba roku z dlouhodobého pohledu výrazně posílili a jejich podpora se nyní pohybuje kolem deseti procent hlasů. Případný výpadek byť části z nich by mohl šance koalice na volební vítězství nebo solidní výsledek výrazně poškodit.

Důvodem, proč se část voličů STAN dívá na koalici nelibě, je obecně spojenectví s Piráty. „Namátkou budu citovat – vadí mi spojení s Piráty, nelíbí se mi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průzkum veřejného mínění

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější