Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Levnější výzkum vesmíru i díky týmu z Brna: gama záblesk detekovala družice velká jako krabice mléka

Docent Norbert Werner dal Brnu přednost před Stanfordem. Foto: Radek Míča, Universitas.
Docent Norbert Werner dal Brnu přednost před Stanfordem. Foto: Radek Míča, Universitas.

Vědecký tým Norberta Wernera z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky v Brně otevřel dveře pro dostupnější a výrazně levnější zkoumání vesmíru. Svým nanosatelitem dokázal, že i nejmenší kosmické sondy mohou pozorovat vesmírné jevy, jež doposud zvládaly jen mnohonásobně větší družice. Počin Wernerova týmu je dokonce zveřejněn ve věstníku Goddardova centra pro vesmírné lety NASA.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nápad monitorovat gama záblesky pomocí nanosatelitu se zrodil už před pěti lety. Norbert Werner s ním přišel krátce poté, co došlo ke zničení japonského rentgenového astronomického satelitu Hitomi, na kterém brněnský astrofyzik řadu let spolupracoval. „Byla to velká mise a z jejího nezdaru jsem byl pochopitelně velmi zklamaný,“ vzpomíná Werner.

Sonda Hitomi vydržela na oběžné dráze pouhých čtyřicet dnů a vlivem rotace se zcela rozpadla. „Naše veškeré úsilí přišlo během chvilky vniveč. Pokud dojde k takovému zničení, můžete začít úplně od znovu. Vytvořit kopii takto velké družice navíc trvá spoustu let,“ říká docent brněnského Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky.

Norbert Werner se proto společně se svým maďarským kolegou a dlouholetým přítelem Andrásem Pálem z Konkolyho observatoře v Budapešti rozhodl vyvinout výrazně menší satelit, na který nebude zapotřebí tolik součástek, peněz i času. „Říkali jsme si, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vesmír

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější