Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fejeton spisovatele Jiřího Kratochvila: Circulus vitiosus

„Máme sloužit jen jako likvidační dělníci, ti ničiví všekazi, termiti, co mají vesmír postupně rozebrat a odepsat?“ Foto: NASA, Unsplash
„Máme sloužit jen jako likvidační dělníci, ti ničiví všekazi, termiti, co mají vesmír postupně rozebrat a odepsat?“ Foto: NASA, Unsplash

„Vesmír je, jak známo, nekonečný, takže ta práce, co nás na jeho odepsání čeká, bude taky nekonečná,“ píše spisovatel Jiří Kratochvil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když William Shakespeare v rozmarném žertu přemístil Zimní pohádkou naši zemi (Bohemiu) k moři, neměl přitom tušení, jak blízek byl pravdě. Globální oteplování totiž rozpouští ledovce a zvedá tak mořskou hladinu, takže jednoho dne v Ivančicích anebo v Havlíčkově Brodě otevřeme ráno dveře a z mořské hladiny se vynoří, když budeme mít štěstí, hlavička mořské panny, anebo když je mít nebudem, hladová tlama dravé kosatky, která ještě neposnídala. Nestane se tak zítra ani pozítří, ale o několik generací dál od našeho dneška, stále ještě netečného, ba ignorantského k našemu vlivu na klimatické změny.

Spisovatel Jan Trefulka nazval kdysi lidstvo „hrobaříkem vesmíru“. Jisté je, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Názor

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější