Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od šampionů očkování přichází varovné zprávy. Co nového víme o účinnosti vakcíny a jak bude v Česku vypadat čtvrtá vlna covidu

Bez roušek a respirátorů se na podzim stěží obejdeme. Foto: Xingyue HUANG on Unsplash
Bez roušek a respirátorů se na podzim stěží obejdeme. Foto: Xingyue HUANG on Unsplash

Podzimní vlně covidu neujdeme. Máme však dobrou šanci vyjít z ní bez velkých škod a tragédií.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Připravujeme strategie na podzimní vlnu, odhadujeme, že by měla být asi na sedmdesáti procentech loňské,“ řekla tento týden v rozhovoru s ČT24 hlavní hygienička Pavla Svrčinová. To je závažné tvrzení. Pokud ho vezmeme doslova, znamenalo by to, že během tří posledních měsíců letošního roku zaznamenáme kolem 450 000 nových případů covidu a 7800 úmrtí s touto diagnózou; a dále tomu úměrný počet hospitalizací včetně JIP. Je taková hrozba reálná?

Nynější situace se od léta 2020 naprosto liší, ve většině ohledů k lepšímu. Především probíhá očkování. Pět a půl milionu lidí ho už má ukončené, dalších asi 350 000 má v tuto chvíli jednu dávku a na druhou čeká, očkování dál probíhá. Nejsou to počty, které by zaručovaly mytickou kolektivní imunitu, o té se ostatně už ani nemluví, ale znamená to, že přinejmenším 60 % obyvatelstva, nejspíš o něco více, by mělo být na podzim solidně chráněno.

Dále jsou tu ti, kteří covid prodělali a měli by tudíž mít imunitní systém připravený na podobné úrovni, jakou lze získat očkováním. Není jasné ani to, kolik jich je, ani to, do jaké míry se jejich skupina překrývá se skupinou očkovaných. Podle výsledků PCR testů prodělalo covid asi 1,7 milionu osob. Nedávno publikované výsledky studie PROSECO, vedené profesorem Vojtěchem Thonem, naznačují – zatím opravdu jen naznačují –, že nemoc prodělalo mnohem více lidí, možná až

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Očkování

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější