Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lékařská fakulta má obavy o svou pověst, poslala proto Arenbergera před etickou komisi Univerzity Karlovy

Bývalý ministr zdravotnictví a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Bývalý ministr zdravotnictví a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Widimský podal podnět Etické komisi Univerzity Karlovy kvůli kauzám ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Petra Arenbergera.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V době, kdy Arenberger vedl ministerstvo zdravotnictví, server Seznam zprávy zjistil, že v rámci soukromé praxe dělal na živnostenský list klinické studie a příjmy z nich nevykázal ve svém majetkovém přiznání. Nejasnosti kolem svého podnikání nikdy neobjasnil, a když se objevily další nesrovnalosti kolem jeho majetku, nakonec na funkci rezignoval.

Veřejnosti tak ani nestihl vysvětlit, jak pro studie získával pacienty, kteří se v některých případech dříve léčili na jeho klinice ve vinohradské nemocnici, nebo zda pro ně využíval zařízení nemocnice. Kromě toho vyšlo najevo, že Arenberger pronajal FN Královské Vinohrady, kterou vedl, svoji vlastní nemovitost jako archiv.

Tyto okolnosti zaujaly i Akademický senát 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, který kvůli tomu ještě v létě zasedl a nakonec přijal usnesení.

„Akademický senát 3. Lékařské fakulty UK bere vážně podněty vznesené k osobě pana prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., týkající se možného střetu zájmů ve věci správy veřejného majetku, vyvádění klinických hodnocení z fakultní nemocnice do vlastní praxe a možných pochybení při

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější