Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sexuální skandály kněží, neklidná Latinská Amerika, útoky konzervativců… Papež František toho letos opět musí ustát hodně

V centrálním parku hlavního města Panamy se s papežem Františkem modlilo na sedm set tisíc převážně mladých lidí z celého světa. Foto: ČTK/AP
V centrálním parku hlavního města Panamy se s papežem Františkem modlilo na sedm set tisíc převážně mladých lidí z celého světa. Foto: ČTK/AP

Analýza Jaroslava Šebka: Papeže čeká další těžký rok. Katolická církev se musí konečně rozhodnout, jak se postaví k odhalením, že někteří kněží zneužívali děti a mladistvé, přispět k uklidnění situace v Latinské Americe a sám František má co dělat, aby uhájil nasazený liberální kurz a nakonec i samotný papežský stolec.

Začátek letošního roku je pro dvaaosmdesátiletého kormidelníka Petrovy lodičky papeže Františka poměrně fyzicky náročný. V krátkém sledu absolvoval dvě zahraniční cesty mimo Evropu – koncem ledna do Panamy a tento týden do Spojených arabských emirátů. Výběr destinací by mohl svádět k závěru, že nás, Evropany, nemusí nedávné cestování hlavy katolické církve moc zajímat. Opak je ale pravdou.

Témata, jež vyvstala během papežovy cesty zejména do Střední Ameriky, se s tím, co se děje na starém kontinentě, silně protínají. Na Světových dnech mládeže, masové akci katolických věřících, kterou uvedl do života papež Jan Pavel II. už ve druhé polovině 80. let a která se letos poprvé konala ve Střední Americe, František vyzval mladé lidi, aby byli aktivní jak v církvi, tak i ve veřejném životě. Zároveň je varoval před vlivem sociálních sítí. Navázal tak na debatu, která probíhala loni v říjnu na synodě v Římě, jež byla též věnována mládeži. Církev na ní řešila rostoucí odcizení ve vztazích mezi lidmi.

Odstupte, Svatý otče!

Nejen věřící ale očekávali, že během těchto setkání přijde řeč na sexuální zneužívání mladistvých v církevním prostředí. Někteří analytici totiž označují rozsah skandálu za jednu z největších krizí uvnitř katolické církve od dob reformace v 16. století. Reakce na tyto skandály se stala do určité míry projekčním plátnem, na němž se dlouhodobě promítají hlubší spory mezi liberálnějším a konzervativnějším křídlem světového katolicismu.

Konzervativní síly zesilují tlak na papeže právě v těchto otázkách. Podnět k tomu dal bývalý diplomat Carlo Maria Viganò, jenž v létě papeže vyzval k rezignaci kvůli tomu, že věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání mladých mužů a dětí, jehož se dopouštěl washingtonský arcibiskup Theodore McCarrick.

Je ovšem otázkou, nakolik byla jeho výzva míněna jako upřímná snaha přimět církevní instituce, aby se vyrovnaly s těmito zločiny, a jak velkou roli v ní hraje potřeba vymezit se vůči nepohodlné, příliš liberální hlavě církve. Německý kardinál Walter Kasper, jeden z nejbližších papežových spolupracovníků, nyní upozornil na fakt, že se část papežových odpůrců z řad nositelů kardinálského purpuru pokouší dotlačit papeže k rezignaci, vyvolat nové konkláve a ukončit tak reformní Františkovu politiku.

Ve Střední Americe ovšem aféry se sexuálním obtěžováním ze strany duchovních

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Latinská Amerika

Venezuelská krize

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější