Deník N

Notes: Mynář rybníkářem, Jaromír „říkejte mi Berlusconi“ Soukup a soumrak nad církevním gymnáziem

Tištěný Deník N, 7. 2. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N
Tištěný Deník N, 7. 2. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N

Dění, které dnes zachytili reportéři Deníku N i dalších českých a zahraničních médií, shrnuje Jan Moláček.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář má, i nemá rybník. Jak si tento zdánlivý protimluv vysvětlit? Jednoduše. Oficiálně, tedy v katastru, rybník neexistuje. Neexistují ani povolení, která by běžný smrtelník k vybagrování rybníka potřeboval. Ale ve skutečnosti, čáry máry fuk – rybník je na světě! Přesněji řečeno v areálu Mynářova lyžařského parku v Osvětimanech, kde z něj kancléř čerpá vodu do sněžných děl. Podrobnosti dalšího slavného Mynářova vítězství nad úřady zjišťovali Lukáš Prchal, Jan TvrdoňJakub Zelenka.

Za českého Donalda Trumpa se prohlásil Miloš Zeman, jako Berlusconi chtěl být svého času označován Jaromír Soukup (bylo to ovšem ještě před vzestupem Andreje Babiše). Marie Bastlová mapuje už polozapomenuté politické pokusy šéfa TV Barrandov, který na politiku dostal znovu zálusk. Raději nezkoušíme hádat, ke kterému světovému vůdci by se chtěl v případě úspěchu Soukup připodobnit dnes.

Sedmnáct slov není mnoho, ale v zákoně mohou leccos změnit. Skupina poslanců je chce přidat do školského zákona, konkrétně jim jde o zařazení odkazu antiky, humanismu a křesťansko-židovských kořenů evropské kultury mezi obecné cíle vzdělávání. To zní docela nekonfliktně, ale podle lidovce Jiřího Miholy má jít o „protiváhu k multikulturalismu“. Je třeba zbystřit? Zjišťovali Jan TvrdoňBára Janáková.

Arcibiskupské gymnázium v Praze se možná bude muset stěhovat, zjistil Prokop Vodrážka. V pozadí je spor dvou církevních institucí. Gymnázium provozuje Arcibiskupství pražské, budova ovšem patří řádu Školských sester svatého Františka. A ty tvrdí, že od arcibiskupství nedostávají dost peněz na její údržbu.

Zítra v tištěném Deníku N najdete

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější