Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Testy, roušky, respirátory. Přinášíme přehled pravidel pro návrat dětí do škol

Děti školou povinné čekají v září další kola testování. Pokud nejsou očkované, neprodělaly covid, nebo ho neodmítnou. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Děti školou povinné čekají v září další kola testování. Pokud nejsou očkované, neprodělaly covid, nebo ho neodmítnou. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Za dva týdny, 1. září, začne další kolo testování na koronavirus na základních a středních školách. Pravidla jsou zatím připravená na prvních deset dnů. Děti a žáky čekají mezitím testy několikrát. Tentokrát nebudou povinné, a to nejen pro ty, kteří už jsou očkovaní nebo prodělali covid-19. Odmítnout mohou i ostatní, roušky nebo respirátoru se ale v takovém případě zbaví jen při jídle. Navíc si například nezacvičí v tělocvičně nebo si nezazpívají.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Testy

Školy si mohou vybrat mezi antigenním a PCR testováním (včetně metody poolingu, tedy skupinového PCR testu). Antigenní metoda čínskými testy Genrui s výtěrem z přední části nosu se má konat ve třech datech: 1., 6. a 9. září. V případě prvňáků, přípravných tříd a smíšených tříd, ve kterých jsou i prvňáci, může ředitel rozhodnout o prvních testech až 2. září. Do té doby musejí děti nosit roušky nebo respirátory i při sezení ve třídách. Stejné pravidlo platí i v případě, že je dítě ještě před testováním v družině.

Distribuce antigenních testů za pomoci hasičů začne podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) příští úterý. Do pátku 27. srpna by jich měly mít školy dostatek na všechna tři kola.

Rodiče mají mít možnost vybavit dítě samotestem, pokud je uvedený v seznamu ministerstva zdravotnictví, záležet bude ale na každé škole, zda bude ochotná tento test uznat.

Naopak výsledek antigenního nebo PCR testu, který dítě podstoupilo v odběrovém místě, školy uznat musejí, platnost testů je v případě antigenů 72 hodin a u PCR pak týden.

Školy, které se rozhodnou pro PCR metodu, musejí svou volbu nahlásit do středečního poledne. Od státu pak dostanou příspěvek 200 korun na test. Záleží přitom na zřizovateli, zda škola vyhlásí na nákup PCR testů výběrové řízení, nebo se mu může vyhnout. Podle údajů ministerstva zdravotnictví platných k úterý se k PCR testování přihlásilo zhruba 150 škol.

Stačit bude pouze ve dvou termínech, vždy první vyučovací den v týdnu (tedy 1. a 6. září). Do doby, než školy dostanou výsledky PCR testu, musejí žáci stále nosit roušky nebo respirátory.

Podmínka testu se netýká žáků a studentů, kteří mají

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Testování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější