Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Afghánské sportovkyně měly v zemi složitou situaci i před nástupem Tálibánu. Teď ale ženský sport zřejmě zmizí

Afghánská výprava na posledních olympijských hrách v Tokiu. Foto: ČTK / ZUMA / Mickael Chavet
Afghánská výprava na posledních olympijských hrách v Tokiu. Foto: ČTK / ZUMA / Mickael Chavet

Ženský sport neměl v Afghánistánu silnou pozici ani předtím, než moc v zemi bleskově převzalo islamistické hnutí Tálibán. Teď ale hrozí, že úplně skončí. „Tálibán sice slíbil, že ženy například budou moci studovat či chodit do práce. Nemyslím si ale, že bude akceptovat ženský sport,“ říká pro Deník N česká novinářka afghánského původu Fatima Rahimi.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Před slavnostním ceremoniálem k zahájení olympijských her v Tokiu volily jednotlivé výpravy hned dva vlajkonoše, protože v Japonsku poprvé nesli vlajku společně muž a žena. Zatímco třeba tuzemští olympionici nakonec z bohatého výběru ukázali na basketbalistu Tomáše Satoranského a tenistku Petru Kvitovou, afghánská výprava měla volbu velmi snadnou.

Afghánistán na nedávno skončených hrách reprezentovalo pouze pět sportovců včetně jediné ženy Kamie Yousufiové, která nesla vlajku společně s taekwondistou Farzadem Mansourim. Pětadvacetiletá sprinterka, která se zaměřuje na tratě dlouhé 100 a 200 metrů, v Tokiu s časem 13,29 sekundy nepostoupila z úvodního rozběhu.

Vzhledem k současnému vývoji v Afghánistánu to může být poslední

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Návrat Tálibánu

Sport, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější