Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Program pro přesídlení Afghánců zastavili i kvůli podezření ze znásilnění. Expremiér Sobotka nechápe, proč později nepokračoval

Expremiér Bohuslav Sobotka a současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: ČTK
Expremiér Bohuslav Sobotka a současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Foto: ČTK

Program na přesídlování afghánských spolupracovníků do tuzemska fungoval už v minulosti, v roce 2017, před posledními sněmovními volbami, ho politici přerušili. Podle tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky v něm byly bezpečnostní mezery. Nechápe prý však, proč vláda chyby neodstranila a program nepokračoval.

„V tomto programu byly chyby a bezpečnostní mezery, na které v roce 2017 upozornily tajné služby,“ vzpomíná bývalý sociálnědemokratický předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podnět k přehodnocení programu přišel mimo jiné poté, co padlo obvinění syna jednoho z afghánských tlumočníků, že se pokoušel znásilnit zdravotní sestru v pražské nemocnici na Bulovce. Krátce nato tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) program ve své gesci pozastavil. Deník N se na něj nyní obrátil, na otázky ale nereagoval.

Jak ale později rozhodl soud, afghánský mladík sestru Fakultní nemocnice Bulovka neznásilnil. Za situací byla podle soudkyně nejspíš jazyková bariéra, když se Afghánec snažil vysvětlit, co ho bolí.

Program už přesto nepokračoval, i když podle Sobotky nic nebránilo tomu, upravit parametry a rizika nastíněná tajnými službami eliminovat.

„Stačilo je

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

patak1@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Tálibán

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější