Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Situace v Afghánistánu jako černá labuť podzimních voleb. Babišovi může paradoxně pomoci i přijetí běženců

Situace kolem afghánských tlumočníků představuje výzvu hlavně pro hnutí ANO. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Situace kolem afghánských tlumočníků představuje výzvu hlavně pro hnutí ANO. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Analýza: Největší výzvu z pohledu kampaně představuje situace kolem afghánských tlumočníků pro hnutí ANO. To musí balancovat mezi několika mlýnskými kameny. Jak vypadat státotvorně, jak nenaštvat vlastní voliče a jak nepřevzít podporovatele svých potenciálních koaličních partnerů. Rozhodující pro Babiše může být zejména poslední faktor.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pád Kábulu, který v přímém přenosu sledoval celý svět, se stal jednou z hlavních zpráv i v tuzemsku. Českou politickou scénou rezonuje hlavně téma evakuace lidí, kteří spolupracovali v Afghánistánu s tuzemskou armádou a kteří by po nástupu radikálního Tálibánu k moci mohli být v nebezpečí.

Vláda po vlažném přístupu k možnému přesunu těchto lidí do Česka, ke kterému již před více než dvěma týdny vyzval i prezident Miloš Zeman, začala rázněji jednat až v době, kdy radikální ozbrojenci začali obsazovat hlavní město středoasijského státu. Tato na první pohled zjevná liknavost začala být ve veřejném prostoru spojována zejména s podzimními volbami do Poslanecké sněmovny.

Hnutí ANO jako nejsilnější vládní uskupení a jako jeden z aspirantů na vítězství v podzimních volbách totiž dlouhodobě veřejně vystupuje proti migraci do Česka. Premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních týdnech tuto kartu do kampaně opakovaně zatáhl, využil ji také jako jeden z velkých motivů nové knihy, která pod jeho jménem vyšla. Kvůli přijímání lidí z Afghánistánu je ale hnutí ANO a Babiš osobně pod tlakem některých svých přímých konkurentů.

V posledních dnech se do něj pouští zejména SPD. Například heslo „migrace“ použili na svých profilech v posledních dnech zástupci hnutí a také stranické účty ve více než třech desítkách případů. Kromě špiček SPD jsou v tomto velmi agilní i stránky krajských organizací.

A nejen tam. Předseda SPD Tomio Okamura ve vysílání CNN Prima News uvedl, že voliči již nyní nemohou Babišovi v otázce migrace a přístupu k ní naletět. „Vláda Andreje Babiše a Andrej Babiš přijímá migranty, podporuje migraci do Evropy, a jak je stylem Andreje Babiše, pouze před volbami se snaží obalamutit část občanů,“ tvrdil Okamura.

Téma migrace ožívá

Právě pro SPD je nynější vtažení tématu do kampaně velmi vítané. Podle agentury Median totiž v posledních měsících Okamurovo hnutí spíše sláblo, na tématu migrace přitom SPD do jisté míry vyrostlo. Podle Michala Kormaňáka z agentury Ipsos má migrace potenciál hýbat voličskou podporou.

„Přestože jsou zde nyní pro mnohé skupiny obyvatel před volbami důležitější témata (např. ekonomika či zdravotnictví), téma migrace má

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Návrat Tálibánu

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější