Deník N

Účes Lady Ju byl 20 let lakmusovým papírkem ukrajinské politiky. Teď se Tymošenková vrací do boje s hladkým ohonem

Julie Tymošenková zatím nikdy nevybojovala nejvyšší funkci. Už dlouho je ale první dámou ukrajinské politiky. Foto: Iva Zímová
Julie Tymošenková zatím nikdy nevybojovala nejvyšší funkci. Už dlouho je ale první dámou ukrajinské politiky. Foto: Iva Zímová
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Schoulená žena na kolečkovém křesle ničím nepřipomíná hrdou, snad až povýšenou dámu, která sebejistým hlasem staví do pozoru armádu ukrajinských politiků. Dámu, které se nepřátelé bojí a přátelé před ní klečí. Její projev působí uboze až trapně. Dav na kyjevském Majdanu rozpačitě zatleská. Spíš ze soucitu. Juliju Tymošenkovou právě propustili z vězení. Je 22. února 2014. Nic nenasvědčuje tomu, že přesně o pět let později se tahle povadlá královna ukrajinské politiky stane favoritkou prezidentského klání. Že se dokáže odrazit, pokolikáté už, ode dna a vrátit tam, odkud tolikrát spadla. Blízko k vrcholu.

Před letošní volební kampaní se Julija Volodymyrivna Tymošenková zbavila svého pověstného pleteného copu omotaného kolem hlavy a zvolila úhledně sčesaný jednoduchý uzel navozující dojem serióznosti, světovosti a politické usedlosti. Obraz ukrajinské vlastenky s výrazně slovanskou příchutí bylo prý třeba inovovat.

Politologové a novináři pokládají toto gesto za jedno z nejdůležitějších v předvolebním klání, které vyvrcholí 31. března 2019 hlasováním o hlavě státu. Účesy Tymošenkové totiž nejsou prostým ženským rozmarem, ale signalizují změny, které jejich nositelka očekává, i naznačují plány, které jedna z favoritek blížících se voleb má.

Světově věhlasný preclík

Je to už poněkolikáté, co má šanci stát se první vládkyní nezávislé Ukrajiny v historii. Do čela vlády se jí už párkrát probojovat povedlo, v parlamentu je jako doma, dvakrát okusila pobyt ve vězeňské cele, před soudem vypovídala nesčíslněkrát. Její život je hotová předloha pro hollywoodský film. Její minulost je pestrá a temná, osobní život rozpustilý i neuchopitelný, politické kontakty pochybné, mužů jí vždycky u nohou klečelo hned několik najednou, a byli mezi nimi i prezidenti.

Zatímco svět si ji zafixoval jako ženu s copem typu preclík omotaným kolem hlavy a její nejnovější nečekané úpravě vizáže se diví, znalci vědí, že jde o promyšlený PR tah. Jako vždycky před tím. Málokdo si pamatuje, co obsahují Tymošenkové politické programy. Všichni ale vědí, co měla při významných příležitostech na sobě a jak se chovala.

Předvolební kampaň Tymošenkové nese název Nový směr Ukrajiny. Program předpokládá změny v ústavě. Je shrnut ve čtyřech bodech:

  • Nová společenská smlouva
  • Nový ekonomický směr
  • Nová strategie míru
  • Ekosystém života člověka

Do politiky vstoupila před více než dvaceti lety jako brunetka s mikádem. Začátek blond éry Tymošenkové znamenal zároveň změnu politického stylu. Stala se dravější, někdy až nežensky

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ukrajina

Ukrajinské prezidentské volby

V tomto okamžiku nejčtenější