Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je nepřípustné dostat za několik znásilnění částku jako za ojetou fabii, chválí advokátka rozhodnutí Ústavního soudu

Advokátka Lucie Hrdá. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Advokátka Lucie Hrdá. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Advokátka Lucie Hrdá zastupuje transgender dívku s Aspergerovým syndromem, kterou opakovaně znásilňovali pacienti Psychiatrické nemocnice Bohnice, kde pobývala. Ústavní soud nyní zrušil rozsudek, podle kterého měla dostat menší náhradu újmy, protože si ji kvůli své poruše tolik neuvědomovala. „Tímto bychom dávali v podstatě pachatelům návod, jak se vyhnout placení odškodnění. Znásilněte anebo páchejte trestné činy jen na ležících lidech, nebo těch, kteří se nemohou bránit,“ říká v rozhovoru Hrdá.

Jak rozhodnutí Ústavního soudu hodnotíte?

Já jsem ráda, že Ústavní soud v této věci zasáhl do rozhodnutí obecných soudů, a to proto, že to bylo již do očí bijící.

Dále je důležité, že máme problém i u jiných než autistických lidí s psychosociálními nebo zdravotními problémy ve výši náhrady škody, protože orgány činné v trestním řízení řeknou: „Ten už se léčil předtím, nebudeme tam dávat znalecký posudek. Jak máme poznat, že člověk léčící se s depresí trpí posttraumatickou stresovou poruchou? Nebudeme to řešit apod.“

Zde jim Ústavní soud řekl, že to není přípustné, protože tím neochraňují slabší lidi, kteří to potřebují nejvíce.

Na začátku je hned také odstavec o tom, že soud nebude dívku misgenderovat (oslovovat v jiném rodě, než si osoba přeje, pozn. red.), tedy nebude ji oslovovat jako chlapce, přestože ještě nedokončila tranzici (změnu pohlaví, pozn. red.) vzhledem k věku. Ona se tak identifikuje a profiluje po celou dobu řízení a všechny orgány činné v trestním řízení to dělaly

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

kambala8@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

LGBTQ

Rozhovory

Ústavní soud

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější