Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda schválila, aby školy mohly vyhlásit kvůli covidu volno, či výuku on-line.

Tři zásadní rozhodnutí, která z Avastu udělala firmu za 186 miliard

Zakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Foto: ČTK
Zakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Foto: ČTK

Jsme nejznámější česká značka na světě, říká už léta Eduard Kučera, spoluzakladatel firmy Avast, která je vedoucím světovým výrobcem bezpečnostního softwaru. Kučera miluje nadsázku a bonmoty, v tomto případě však nejspíše má pravdu doslova.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Základní antivirový program od Avastu používá 435 milionů lidí, tedy každý dvacátý. Takovou popularitu nemají ani škodovky či plzeňské pivo. Možná ji kdysi měl obuvník Baťa.

Cesta k úspěchu nebyla ani krátká, ani přímočará. Dvojice zakladatelů Pavel Baudiš a Eduard Kučera se poznala koncem osmdesátých let minulého století v pražském Výzkumném ústavu matematických strojů (VÚMS). To bylo na tehdejší dobu atypické pracoviště, kde působili ve velkém množství jednak lidé svobodomyslní, jednak mimořádně nadaní, často v jedné osobě. Výraznou osobností ústavu byl například nedávno zesnulý Jan Sokol, disident, filozof a brilantní programátor. Baudiš (narozený roku 1960) s Kučerou (ročník 1953) patřili k tamní nejmladší generaci.

Z Vokovic do Strašnic

Roku 1988 se Pavel Baudiš potkal se svým prvním počítačovým virem. Do VÚMS se dostal jako zábavná kuriozita. Baudiš ze zvědavosti prozkoumal jeho kód a zjistil, že dokáže napsat program, jímž se virus z počítače odstraní. Napadlo ho, že v budoucnu mohou být podobné případy častější, ale víc se problémem nezabýval. Eduard Kučera naopak vycítil obchodní příležitost – v době, kdy u nás skoro nikdo pořádně nevěděl, co ta dvě slova znamenají.

Oba přátelé se pustili do něčeho neslýchaného: v socialistickém Československu, na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Hi-tech

USA

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější