Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jako mladé se dozvěděly, že nemusí mít děti – nechceme do světa křičet: „Pojďte nás litovat!“

Ženy s PCOS jsou i mladé, štíhlé dívky, na kterých není vůbec nic zvláštního, říkají zakladatelky Indiánek. Foto: Filip Starý
Ženy s PCOS jsou i mladé, štíhlé dívky, na kterých není vůbec nic zvláštního, říkají zakladatelky Indiánek. Foto: Filip Starý

„Onemocnění, jakým je například syndrom polycystických ovarií, jsou stále tabu. Ženy se za ně stydí a lékaři jim často neumí pomoci. Společnost definovala, co dělá ženu ženou, když vám tedy začnou vypadávat vlasy a ztratíte menstruaci, začnete si říkat: ‚Možná ani ženou nejsem‘,“ líčí Anna Sedláková a Karolína Krejčová, zakladatelky organizace Indiánky, která se věnuje osvětě ohledně onemocnění potenciálně vedoucích k neplodnosti. Dá se na ženě poznat, že má hormonální nerovnováhu? Co cítí ty, jejichž vzhled nekoresponduje s tím, jak si představíme ideální ženu? A co by ženám, které podobnými onemocněními trpí, pomohlo nejvíce?

Vám oběma před několika lety lékaři diagnostikovali nepříliš známé, ale poměrně vážné onemocnění s názvem „syndrom polycystických ovarií“ (PCOS) – diagnózu, která vyplývá z hormonální nerovnováhy a při které mají ženy ve zkratce více mužských hormonů, než by měly. Dokážete si vzpomenout, co byla vaše první myšlenka, když jste se o své diagnóze dozvěděly?

K. K.: V mém případě šlo o „klasický“ postup – onemocnění mi diagnostikovala gynekoložka. V první chvíli přišel šok. A i když byla lékařka opatrná a nepokračovala vyloženě větou, že nebudu moct mít děti, následně se dostavil i strach z toho, co přijde později. Už tehdy jsem věděla, že jednoho dne bych chtěla děti mít, a když mi lékařka řekla, že se u mě může objevit problém s plodností, velmi mě to zasáhlo. Moje hlava si to přeložila tak, že děti určitě mít nebudu.

A. S.: U mě to bylo trošku složitější. Onemocnění jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

Rozhovory

TOP

Česko, Kontext N, Rodina a vztahy

V tomto okamžiku nejčtenější