Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nový průzkum Medianu: Babiš vede, Spolu sílí, Okamura padá

Premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil 15. července 2021 na svém twitterovém účtu video, v němž představil svou knihu s názvem Sdílejte, než to zakážou! Foto: Twitter Andreje Babiše
Premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil 15. července 2021 na svém twitterovém účtu video, v němž představil svou knihu s názvem Sdílejte, než to zakážou! Foto: Twitter Andreje Babiše

Opoziční koalice si během července vyměnily místo, na druhou pozici co do preferencí se vyhoupla Spolu. Ta podle výzkumu Medianu v posledních měsících sílí, naopak Piráti a STAN i nadále ztrácejí voliče. V čele se pevně drží Andrej Babiš s hnutím ANO.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud by se v červenci konaly sněmovní volby, zvítězilo by v nich hnutí ANO. Podle volebního modelu agentury Median by nejsilnější vládní strana získala 26 procent hlasů. Babišovo hnutí by tak oslovilo stejně voličů jako v červnu. Po měsících poklesu na začátku roku a v jarních měsících spojených s covidovou situací je nyní podle Medianu ANO opět poměrně stabilně v čele žebříčku.

Svou sílu podle výzkumníků generuje ANO zejména mezi svými tradičními voličskými skupinami. U lidí nad 55 let věku by získalo více než polovinu hlasů.

„Hnutí ANO s 26 % má stejnou podporu jako v červnu, a obhájilo tak pozici lídra. Jeho podpora je nejsilnější mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity anebo nižším a také mezi lidmi nad 55 let. Mezi lidmi s maturitou nebo vysokoškolským vzděláním je hnutí ANO na třetím místě za koalicemi opozičních stran. ANO má nadpoloviční většinu příznivců ve věkové skupině 55 a více let,“ vysvětluje Median.

„Pokud by hnutí ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří hnutí vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Průzkum veřejného mínění

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější