Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americké školy mají české studenty rády, jsou vzdělaní a chytří, říká poradkyně

Mariel Tavakoliová radí českým studentům, jak se dostat na americké univerzity. „Každý si může najít přesně tu svou. Reputace není všechno,“ říká poradkyně. Foto: EducationUSA
Mariel Tavakoliová radí českým studentům, jak se dostat na americké univerzity. „Každý si může najít přesně tu svou. Reputace není všechno,“ říká poradkyně. Foto: EducationUSA

Mariel Tavakoliová pomáhá zdarma českým studentům dostat se na americké univerzity. „Každý si v USA může najít tu svoji školu,“ říká poradkyně amerického centra pro vzdělávání EducationUSA, které sídlí v pěti českých městech. Je to organizace placená americkou vládou, která radí českým studentům s přijímačkami na školy v USA. „Srpen je nejlepší čas, kdy s přípravami začít,“ radí Američanka, která se domluví i česky.

Jak přesně českým studentům dokážete pomoct dostat se na americké univerzity?

Jsme takovým mostem mezi českými studenty a americkými univerzitami. Pomáháme studujícím z Česka najít přesně své místo a svoji školu v USA. Dáme jim všechny informace, které potřebují, probereme s nimi, o co by stáli, nasměrujeme je a vedeme je, aby měli co nejvyšší šance. Pomáháme jim vyplnit přihlášky a radíme jejich učitelům, co napsat do doporučení.

Zabýváme se hlavně univerzitami, ale pokud chce někdo poradit se střední nebo vyšší školou, umíme poradit taky.

Kolik českých studentů se ročně na americké vysoké školy hlásí?

Podle údajů Institutu pro mezinárodní vzdělávání, který sčítá zahraniční studenty na amerických školách, bylo během akademického roku 2019/2020, tedy ještě před pandemií, v USA 760 českých studentů.

V prvním ročníku?

Ne, ve všech ročnících plus se k nim počítají i ti, kdo v USA zůstanou rok po ukončení studia, na což mají nárok. Tohle číslo je víceméně stejné posledních měřených pět let.

Kolika z nich jste tam pomohli vy?

V únoru jsme založili facebookovou skupinu pro studenty, kterým pomáháme teď, a je jich tam zhruba čtyřicet.

Nová vlna zhruba patnácti studentů nás vždycky kontaktuje na konci léta nebo v září, aby začali pracovat na přihlášce pro další akademický rok. Jen dát dohromady přihlášku zabere i několik měsíců a některé univerzity chtějí přihlášky už na podzim.

Americké univerzity jsou ale placené. Kolik tak zhruba stojí?

Zpravidla jde o desítky tisíc dolarů za rok studia.

Poskytujete českým studentům také stipendia?

My v EducationUSA ne. Studijní stipendia poskytuje mezivládní organizace, Fulbrightova komise, ale pouze pro magisterské a doktorandské obory.

My hlavně radíme, jak se na školy dostat, jak napsat přijímací esej, jak vyplnit dotazníky, a hlavně jakou školu si vybrat. Ale umíme nasměrovat studenty buď na zdejší organizace, které jim mohou pomoct, nebo ještě lépe na ty jejich konkrétní vybrané univerzity, které jim mohou také stipendia poskytnout. Plná i částečná.

Mariel Tavakoliová

  • Do společnosti EducationUSA nastoupila v roce 2019 a pracuje v Praze jako poradkyně pro české studenty, kteří se chtějí ucházet o studium na vysokých školách v USA.
  • Původně ve stejné organizaci působila jako stážistka v roce 2012, o rok později pracovala jako vyučující asistentka ve Znojmě.
  • Působila i v organizaci pro mezinárodní studenty v New Yorku a studovala na univerzitě v Oxfordu, kde bylo předmětem její diplomové práce téma českých studentů, kteří se hlásí na univerzity v USA.

Na jaké univerzity čeští studenti nejčastěji chtějí?

Na ty nejznámější. Ale to často nebývá nejlepší volba.

Proč?

Protože mají jen minimální, opravdu minimální šanci se tam dostat.

Jakou?

Letos se to ještě zhoršilo, protože některé univerzity nedělaly během pandemie přijímací zkoušky, takže šanci dostat se na nejlepší univerzity měla tři až čtyři procenta zájemců.

Třeba na takovou University of Stanford, která je vůbec nejžádanější, se před pandemií dostalo pět procent z přihlášených. Další špičkové univerzity měly přijímací skóre kolem sedmi procent.

Každý, kdo přijde do centra EducationUSA v centru Prahy, Brně, Ostravě, Plzni a brzy také Ústí nad Labem, si může zdarma nechat poradit jak s výběrem školy, tak s vyplněním přihlášky. Foto: EducationUSA

Takže přeloženo do praktického jazyka: téměř není možné se tam dostat.

Ano. Musíte mít totiž navíc štěstí. Často říkám studentům, že mohou mít opravdu nejlepší předpoklady a splňovat dokonale všechny požadavky školy, ale nepomůže jim náhoda a prostě to nevyjde.

Co jsou ty požadavky školy?

Vynikající výsledky testů, perfektní průměr známek, skvělá doporučení, smysluplné mimoškolní aktivity.

Co jim radíte místo těch nejlepších?

Z mnoha zkušeností vím, že je mnohem lepší neztrácet energii na tyhle školy a vybrat si školu tak, aby mi vyhovovala jak akademicky, tak finančně. Amerických univerzit je velké množství a ten výběr často zamotá hlavu i americkým studentům.

Reputace není všechno

Jakou chybu čeští studenti při výběru dělají?

Že si začnou vybírat podle žebříčku univerzit nebo jejich vyhlášenosti. To bývá často moje první sdělení: můžete se dostat na americkou školu, ale buďte realističtí a otevření vůči různým možnostem. Reputace ještě neznamená, že to je ta správná škola pro vás.

Co by měla být další kritéria pro výběr?

Třeba poloha univerzity.

Vážně?

Ano. Je důležité myslet i na své osobní preference a psychické zdraví. Protože o tom, jak se na škole budete mít a jak tam budete spokojeni, rozhoduje i to, kde se škola nachází.

Češi si to často neuvědomují, protože pocházíte ze země, kde je geografie víceméně stejná. Ale jestli máte rádi zimu a rozhodnete se studovat v Kalifornii, nebude vám tam dobře, stejně jako když máte rádi teplo a moře a ocitnete se třeba v Minnesotě.

Na Floridě vám může začít chybět čtvero ročních období, a když budete třeba na kampusu univerzity Dartmouth, která je sice v Ivy League, ale uprostřed regionu, a jste zvyklí na městský život, může to pro vás být také těžké.

Kontakty pro studenty:

EducationUSA
Fulbright Commission
Karmelitská 17, 118 00 Praha 1
Tel.: +420 222 718 452
www.fulbright.cz
Facebook, Instagramnewsletter

Další centra jsou v Brně, Plzni, Ostravě a brzy se otevře i v Ústí nad Labem

Otázka peněz musí v souvislosti s americkým vysokým školstvím dřív nebo později přijít. Co studentům radíte?

Nejdřív ze všeho jim poradíme, jak využít zdrojů, které mají samy univerzity. Ty mají dva hlavní druhy stipendií: finanční pomoc pro potřebné a finanční pomoc pro vynikající studenty.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ke stipendiu pro potřebné je třeba vyplnit podrobný finanční formulář, kde musejí podrobně popsat ekonomickou situaci svoji i své rodiny.

Některé univerzity taková stipendia například vůbec zahraničním studentům neposkytují. Takže vedeme studenty, aby hledali takové univerzity, které nabízejí oba hlavní druhy stipendií.

Pak je tu ještě oblast sportovních stipendií, to je zvláštní kategorie pro skvělé sportovce.

Kde čeští studenti nejčastěji skončí?

Každý student a studentka jsou jedineční, ale vidím určité opakující se vzorce: hodně českých studentů chce studovat v New Yorku, v Kalifornii, na Floridě a kolem Bostonu v Massachusetts.

Část studentů se vždy hlásí na špičkové univerzity Ivy League a silná skupina se zajímá o studium technologií a byznysu.

Pak je také umělečtější část studentů, kteří oceňují, že se můžete dostat na školu a nemít jasno v tom, co chcete mít jako hlavní obor. Americké univerzity to na rozdíl od českých umožňují a Češi mají rádi tuto svobodu.

Mariel Tavakoliová radí jedné ze studentek, jak nejlépe podat přihlášku či co je dobré napsat do přijímací eseje. Foto: EducationUSA

Je na českých studujících něco, co mají americké univerzity rády?

Určitě oceňují diverzitu, protože českých studentů není na amerických školách příliš. Američané také vědí, že Češi mají silný vzdělávací systém na středních školách, takže čeští studenti jsou vzdělaní, chytří a obvykle velmi dobře připravení a akademicky vybavení. Takže peníze bývají nejčastěji největší překážkou.

Stává se, že univerzita přijme českého studenta nebo studentku, ale nenajdou se peníze?

Ano, stává. Proto říkám, že je třeba být otevřený studiu i na škole, o které jste možná nikdy neslyšeli, ale máte šanci se na ni dostat. Každý si v USA může najít tu svoji školu.

Dostane někdy český student plné stipendium?

Je to výjimečné, ale bývají to tak dva tři ročně z těch, s nimiž pracuju já. Z toho mám vždy velkou radost.

Ale často se také zdroje podaří kombinovat: část dá rodina, část škola, část pomocné organizace. Někdy si studenti berou i úvěr, ale to je ta úplně nejzazší možnost.

Začněte v polovině střední školy

Ti studenti s plným stipendiem jsou opravdu úžasní, nebo měli prostě štěstí?

Mívají špičkové výsledky a jsou opravdu odhodlaní to dokázat. Mají skvělou přihlášku, tedy výborná doporučení, kvalitní esej, na které dlouho pracují, a také ke studiu v USA směrují své mimoškolní, dobrovolnické aktivity.

K takovému přijetí je třeba mít i správnou strategii toho, jak prezentovat sám sebe – a s tím umíme velmi dobře pomoct, protože víme, co univerzity chtějí.

Kdy je dobré začít?

Čím dřív, tím líp. Klidně už ve druhém ročníku střední školy. Konkrétně na přihlášce pak začít už v létě, srpen je dobrý měsíc. Jeden z nejlepších studentů se mi ozval už o prázdninách, když přecházel z druhého do třetího ročníku. Byl opravdu odhodlaný.

Co univerzity chtějí, co se studentům vyplatí dělat, na co se zaměřit?

Ten proces se v posledních letech velmi zostřil a na studenty byl už velmi brzy vytvářený velký tlak. Teď od toho univerzity začínají pomalu upouštět, protože si uvědomují, že se tím někdy nedostanou k nejtalentovanějším, ale jen k těm s nejlepšími podmínkami.

Přesto se mě často studenti ptají, jestli mají absolvovat víc matematických soutěží nebo dělat víc seminářů pro lídry.

Co jim odpovídáte?

Že je důležité být aktivní mimo školu, na což americké školství hledí mnohem víc než to české, ale nejlepší je, když jste sami sebou a děláte věci, které jsou vám přirozeně blízké.

Není jedna správná věc. Máte být schopni vysvětlit univerzitě, proč právě to, čím se mimo školu zabýváte vy, je dobré pro vás i pro tu univerzitu.

Největší změna je jazyk a kamarádi

Jak to řešili čeští studenti vloni, když nebylo jisté, zda se kvůli covidu do USA dostanou?

Část roku studovali online a na část pak do USA odjeli, když vláda pro studující otevřela hranice. Zajímavý přístup měl jeden český student, který se spojil s několika dalšími evropskými studenty ve stejné situaci a pronajali si ve Francii dům, kde spolu žili a dálkově v Americe studovali.

To byl geniální nápad.

Ano, bylo to moc hezké a kreativní řešení. Studovali a zároveň nepřišli ani o ten studentský život.

Vracejí se čeští studenti domů, nebo zůstávají v USA?

To záleží na tom, jaké možnosti se jim tam otevřou a koho tam potkají, ale hodně z nich se chce do Česka vrátit.

Na amerických školách je každoročně zhruba 760 českých studentů. Kvůli pandemii se vánoční setkání těch, kterým pomohla Mariel Tavakoliová, odehrálo vloni online. Foto: EducationUSA

Jak české studenty pobyt v USA změní?

Největší změna je nová znalost jazyka na akademické úrovni. To je i osobnostně velký skok.

Další velká věc je síť přátel a spolužáků, které získají z celého světa, a dveře, které se jim otevřou nejen doma, ale i na mezinárodní úrovni. Mají za sebou zkušenosti, o nichž netušili, že je někdy zažijí.

Proč to vlastně děláte? Co tím americká vláda sleduje?

EducationUSA je součástí amerického ministerstva zahraničních věcí a pro nás je to forma diplomacie. Je v našem zájmu přitáhnout do USA mezinárodní talent prostřednictvím vzdělávacího systému.

Máme naše centra skoro v každé zemi na světě, v Česku máme čtyři a otevíráme v Ústí nad Labem páté. Fungujeme už třicet let.

Pomáháte všem studentům, nebo jen těm, kteří mají šanci?

Úplně všem. Šanci má totiž každý. Někoho stačí nasměrovat, jiný potřebuje provést každým krokem, a každý ten přístup je v pořádku, od toho tu jsme.

Poslední šance získat studentské předplatné se slevou 50 %. Pořídit můžete jen do 31. října. 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Rozhovory

Školství

USA

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější