Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

440 stoletých v jediném městě: Čína stárne rychleji než většina světa a má dobrý důvod se toho bát

V čínském "městě dlouhověkosti" Žu-kau: kamarádky Wang Min-š' (98 let) a Ting Jü-šen (104 let). Foto: Reuters
V čínském „městě dlouhověkosti“ Žu-kau: kamarádky Wang Min-š‘ (98 let) a Ting Jü-šen (104 let). Foto: Reuters

Průměrná délka života roste, kojenecká úmrtnost se snížila, konec politiky jednoho dítěte však výrazně nepomohl. Čína kvapem stárne – dokonce ještě rychlejším tempem než rekordman Japonsko. A stojí kvůli tomu na prahu hluboké krize. Jestli ji chce překonat, bude se muset změnit.

Město Žu-kao leží nedaleko ústí Dlouhé řeky do Východočínského moře, co by kamenem dohodil (na čínské poměry) od Šanghaje. Tamní léta jsou horká, dusná a vlhká: slunce hřeje, seč mu síly stačí, a když prší, jako by se roztrhlo nebe; zima je milosrdně mírná a mráz si skoro nepouští za práh. Subtropy jako z učebnice.

Kromě toho se říkává, že tak čistou vodu jako v Žu-kau v Číně jen tak někde nenajdete. Stejně jako půdu, podle rozborů nasycenou zinkem, selenem a bórem – žukaoské ředkve jsou pojem!

Kaše na žaludek a slezinu

A Žu-kao je také okresní město, žádná megalopole. Svým počtem obyvatel neohromí, má jich sotva milion a půl, což v nejlidnatější zemi světa vskutku není mnoho. Nicméně nelámejme nad ním hůl, protože jeden velký trumf má přece jen v rukávu: mimořádný počet lidí, kteří se dožívají vysokého věku.

Už nějakou dobu se Žu-kau přezdívá „město dlouhověkosti“, ale letošní čísla zatím nemají obdoby, oznámily v lednu tamní úřady. Nově registrovaly celkem 440 obyvatel starších 100 let, o 37 víc než loni.

Podle agentury Nová Čína žije v Žu-kau 92 mužů a 348 žen, kteří už oslavili nejméně sté narozeniny, přičemž nejstarší z nich si připsal již 110. křížek. Pro srovnání: vůbec nejstarším člověkem světa (o němž víme, pochopitelně) je stošestnáctiletá Japonka Kane Tanaka.

Tajemství žukaoských dlouhověkých se prý kromě blahodárných účinků tamního klimatu a půdy skrývá ve stravě: voda a zelenina, jistě, ale také miska suché rýže k obědu a ráno a večer kaše z lepivé rýže a kukuřičné mouky. Všechno to prospívá žaludku a slezině, přesně v duchu tradiční čínské medicíny.

Blikající poplach

Příběh Žu-kaa je milý a příjemně se poslouchá, což o to. „Město dlouhověkosti“ je lichotivá přezdívka a leccos vypovídá i o práci tamní vlády. Jenže zároveň je to příběh s odvrácenou stranou. A výmluvný symbol něčeho, co zdaleka tak veselé není.

Čína stárne. Stárne rychleji než většina zemí světa. Rychlostí, která jí už dnes přidělává oprávněné vrásky a do budoucna hrozí, kulantně řečeno, velmi nepříjemnými důsledky.

Kde začít? Snad

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější