Deník N

C’est le Congo aneb Průvodce po zmatečných volbách v srdci Afriky

Sopka Nyamuragira na východě DR Kongo, nejaktivnější africký vulkán. Foto: Pierre Burgi, Unsplash
Sopka Nyamuragira na východě DR Kongo, nejaktivnější africký vulkán. Foto: Pierre Burgi, Unsplash

Analýza: Proč v obrovské zemi na rovníku ani 60 let po konci koloniálních časů neumějí vyměnit prezidenta? Podivnou situaci ve státě, který má demokracii hlavně v názvu, analyzuje Tomáš Nídr.

Prezident, který málem omdlí při inauguraci, protože ho moc svírá jeho neprůstřelná vesta – to je symbolické vyvrcholení dva roky odkládaných voleb, po kterých se poprvé v historii v Demokratické republice Kongo měnil prezident bez použití násilí. To je dobrá zpráva, ta špatná je, že opoziční předák Félix Tshisekedi a vyhlášený vítěz v hlasování nejspíše nevyhrál.

Félix Tshisekedi, nový prezident D. r. Kongo, záběr ze září 2018. Foto: z videa Congo nde Makambo news pod licencí Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Na své místo ho při sčítání hlasů protlačil dosavadní diktátor Joseph Kabila, jehož vybraný nástupce u voličů pohořel. Jenže tyran ustupující (dočasně) do pozadí si především nepřál triumf skutečného vítěze Martina Fayulua, a tak s Tshisekedim uzavřel pakt, díky němuž nebude od moci odstrčen.

Ano, je to zmatek. Kdybyste se v zemi pídili po vysvětlení, dočkali byste se většinou jen mávnutí ruky a povzdechu: „C’est le Congo.“ Pokud vám překlad „To je holt Kongo“ nestačí, připravili jsme pro vás

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

V tomto okamžiku nejčtenější