Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evidence skutečných majitelů na vyřazení Agrofertu z veřejných zakázek nestačí, píše Benešová

Musíte to posoudit samy, vzkazuje úřadům a státním firmám ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Musíte to posoudit samy, vzkazuje úřadům a státním firmám ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) poprvé vyložila, jak mají státní instituce postupovat při přidělování veřejných zakázek holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. V osmistránkovém dokumentu tvrdí, že informace z Evidence skutečných majitelů – tedy že Babiš je koncovým příjemcem výhod – není pro posuzování rozhodující. Zda premiér své firmy skutečně ovládá, musejí každý úřad či státní firma posoudit samy.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ministerstvo spravedlnosti odpovědělo Státní správě hmotných rezerv (SSHR) na dotazy, jak má postupovat v případě přidělování veřejných zakázek koncernu Agrofert. Začátkem června se totiž spustila Evidence skutečných majitelů, která Babiše označuje za nepřímého skutečného majitele a koncového příjemce výhod z holdingu.

Dokument podepsaný přímo ministryní Benešovou se vyjadřuje

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Střet zájmů Andreje Babiše

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější