Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš se střetne na Ústecku s Bartošem. Kampaň podle analytika přitvrdí

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se včera oficiálně stal volebním lídrem v Ústeckém kraji. Definitivně se tak potvrdilo, o čem se už několik měsíců mluví. Současný předseda vlády vyzve v přímém souboji na severu Čech dalšího uchazeče na post premiéra Ivana Bartoše, který je lídrem koalice Pirátů a Starostů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Klání obou kandidátů na post předsedy vlády se uskuteční v jedné z největších voličských bašt ANO. Babišovo hnutí totiž postupem času a po své otočce doleva vyluxovalo bašty tradiční levice, které se mimo jiné nacházejí právě v Ústeckém kraji.

„Pan Babiš se rozhodl pro přímý souboj s předsedou Pirátů. Není to tak dávno, co jsme navrhovali jeden volební obvod, kde by si to mohli rozdat lídři v jednom velkém souboji,“ řekl ČTK předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Současný premiér bude, stejně jako Ivan Bartoš, v Ústeckém kraji kandidovat poprvé. Oba politikové shodně v roce 2013 vedli kandidátky v Praze, před čtyřmi lety se přesunuli do Středočeského kraje. Nyní se oba potkají potřetí, poprvé ovšem v roli dvou premiérských adeptů.

To, že si Ivan Bartoš vybral Ústecký kraj, bylo vnímáno jako dobrý strategický tah. Piráti a STAN jej oznámili už loni, kdy Česko sužovala pandemie koronaviru a ANO postupně ztrácelo přízeň. Bartošova kandidatura v kraji, kde jsou Babiš, SPD či komunisté velmi silní, byla považována za krok, kdy si jako přímý vyzyvatel jde sebrat i část jejich hlasů.

„Síla ANO v Ústeckém kraji může být politicko-strategickou motivací právě proto, že Piráti pod Bartošovým vedením mají ambici vystřídat hnutí u moci, takže si jejich lídr pro tuto roli vyzývatele zvolil kraj s nejsilnější podporou ANO,“ řekl politolog Petr Just.

Kandidatura šéfa Pirátů na Ústecku podle něj může být motivována i snahou o potlačení nálepky pražské strany. „Může za tím být i snaha odbourat jakýsi

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější