Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vedení ČSSD místo kampaně čelí vzpouře na jihu Moravy. Spory před volbami už straně přitom jednou uškodily

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Spor o kandidaturu Romana Onderky je další nepříjemnou zprávou pro sociální demokracii, která letos bojuje o udržení se ve Sněmovně. Kořeny problému přitom sahají dále než k bývalému brněnskému primátorovi.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pouze týden před vypršením termínu pro podání kandidátních listin k říjnovým volbám musí sociální demokraté řešit velký problém.

Zhruba třetina jejich uchazečů o hlasy voličů v Jihomoravském kraji odstoupila z kandidátky na protest proti tomu, že si vedení strany pod taktovkou předsedy Jana Hamáčka upravilo seznam kandidátů podle svého.

Špičky ČSSD si do čela jihomoravské kandidátky prosadily statutárního místopředsedu strany Romana Onderku, který se původně vůbec neměl objevit na seznamu kandidátů. I s ním zůstala mezi kandidáty už jen zhruba dvacítka lidí včetně poslankyně Kateřiny Valachové nebo bývalého vicepremiéra Zdeňka Škromacha.

Šéf jihomoravské buňky strany Břetislav Štefan jako jeden z odstoupivších kandidátů Deníku N řekl, že kromě exodu z kandidátky odešel také volební manažer.

Vládní strana, která letos bojuje o setrvání ve Sněmovně, tak namísto ladění kampaně musí řešit další konflikt, který ji oslabuje.

Spory místo kampaně

Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka odchod velké části jihomoravské kandidátky už tak klopýtající kampani sociálních demokratů ještě přitíží.

„Voličsky je to jednoznačně škodlivé – strana, která věnuje více energie vlastním sporům než pozornosti voličům, není zrovna nejatraktivnější,“ vysvětluje politolog. Podle něj je spor na jižní Moravě dalším z řady problémů, kterým strana v posledních měsících čelí. Nelze ho přitom vnímat pouze jako záležitost Romana Onderky.

„ČSSD někdy od

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sněmovní volby 2021

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější