Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rada vlády řešila „Prymulovo číslo“, protilátky se ale dál uznávat nebudou. Navzdory soudu i Babišovi

Protilátky jako průkaz bezinfekčnosti se v Česku nadále uznávat nebudou. Foto: Unsplash
Protilátky jako průkaz bezinfekčnosti se v Česku nadále uznávat nebudou. Foto: Unsplash

Ministerstvo zdravotnictví dál odmítá uznávat protilátky proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. A to navzdory rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který tento postoj označil za diskriminační. Odborníků, kteří se přiklánějí k měření protilátek, přitom přibývá. Jiní ale upozorňují, že žádná bezpečná mez nebyla dosud stanovena. Dnes na toto téma jednala rada vlády pro zdravotní rizika, která návrhy expertů ale zamítla.

Oba rodiče Pavla Štverky prodělali během Vánoc covid. „Mamka měla celkem lehký průběh, otec skončil v nemocnici. Po zhruba tři a půl měsíci si oba nechali změřit protilátky. Matce vyšla hodnota 49, otci více než 250, tedy několikanásobně vyšší hodnoty, než je hranice pozitivity. Po dalších třech měsících se nechali opět změřit, hodnoty téměř beze změn,“ popisuje čtenář Deníku N. Podle imunologa Vojtěcha Thona je hranice pozitivity kolem padesáti jednotek, podle citlivosti testů té které laboratoře.

Podobnou zkušenost popsala už před časem také Zuzana Plas. „Ačkoliv mi testy na protilátky vycházejí opakovaně čtyřnásobně vyšší, než je norma, jako průkaz bezinfekčnosti to nestačí. Nikoho to ale bohužel nezajímá, musím se stále testovat.“

V České republice, stejně jako ve většině ostatních zemí, se totiž prokázání množství protilátek jako bezinfekčnost neuznává. Hlavním argumentem je fakt, že není shoda nad číselnou hodnotou, která by ukazovala jejich bezpečnou hladinu. Lidé tak potřebují doklad o očkovaní, negativní test nebo potvrzení, že prodělali covid před méně než 180 dny.

Přibývá přitom odborníků, kteří by velmi vysoké hodnoty protilátek uznávali. K tomuto přístupu se nyní přiklání také například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Bezpečná hladina může být například 200 jednotek. Lidé s takovou hladinou budou považováni za imunní a nemuseli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Očkování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější