Deník N

V Českém Švýcarsku mají školky pro lososy. Až se vylíhnou, odplavou do Severního moře. A po letech se vrátí

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na sto tisíc jiker lososa obecného nasadili odborníci do řek v Národním Parku České Švýcarsko. Konkrétně Kamenice a Jetřichovická Bělá aktuálně skrývají několik inkubátorů, v nichž se mají jikry této dravé tažné ryby vyvinout. Lososi by měli po vylíhnutí migrovat do Severního moře, jejich návrat čekají ochránci přírody nejdříve za čtyři roky.

Naposledy ochránci z Národního parku České Švýcarsko ohlásili smutnou zprávu: kvůli dešťům a zvednuté hladině řek se do oblasti známé unikátními pískovci naplavily haldy odpadků. Místo nedaleko zříceniny Dolského mlýna tehdy doslova připomínalo skládku.

Teď však přišli s pozitivnější zprávou. Do Jetřichovické Bělé a Kamenice nasadili inkubátory pro lososy. Po několika letech zkoušek jsou už nyní v ostrém provozu.

Oba toky se staly pomyslnou mateřskou školkou pro zhruba sto tisíc jiker ve stádiu takzvaného očního bodu. „To znamená, že v růžové jikře jsou vidět vyvíjející se oči ryby,“ přibližuje pro Deník N Tomáš Salov, mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko.

Foto: Tomáš Salov, Správa NP České Švýcarsko

Jikry odborníci získali

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější