Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Byl jsi náš předseda, teď už tě nepotřebujeme. Neschopnost stran přiznat exšéfům důstojnou roli je dokladem slabé politické kultury

Poté, co se dostal do sporu s Babišem a Zemanem, se Sobotky jeho strana dost nevybíravě zbavila. Ilustrační foto: ČTK
Poté, co se dostal do sporu s Babišem a Zemanem, se Sobotky jeho strana dost nevybíravě zbavila. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Jiřího Pehe: V české politice již od roku 1989 nepůsobí téměř žádný bývalý stranický předseda, kterého by jeho strana nejen ctila, ale také mu vytvořila podmínky pro další důstojné působení v pozici jakéhosi stranického „staršiny“. Do jisté míry se to podařilo jen zakladateli TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Stranickou ikonou zůstal – možná i kvůli svému předčasnému skonu – bývalý předseda lidovců Josef Lux.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Výmluvným příkladem toho, jak naše politické strany zacházejí se svými bývalými lídry, je nedávný odchod Bohuslava Sobotky ze sociální demokracie. Ten se ze strany, kterou šest let relativně úspěšně vedl, včetně čtyřletého působení v roli nikoliv neúspěšného premiéra země, potichu vytratil v červnu tohoto roku poté, co nezaplatil členské příspěvky.

Příznačné je už to, jakým způsobem Sobotka odešel z čela strany: byl politicky uštván svými spolustraníky v roce 2017 poté, co odvolal šéfa hnutí ANO, koaličního partnera ČSSD, Andreje Babiše z funkce ministra financí kvůli jeho konfliktu zájmů. Babiš ve spojení s prezidentem Milošem Zemanem úspěšně portrétoval svoje odvolání jako útok politicky slabého předsedy ČSSD na svoji osobu. Když pak poklesly několik měsíců před sněmovními volbami preference ČSSD, širší stranické vedení, včetně Zemanovy páté kolony, která dlouhodobě Sobotku oslabovala, nejenže Sobotku nepodrželo, ale donutilo ho k rezignaci.

Sobotka ve straně zůstal jako řadový člen a živil se prací pro soukromý sektor, přičemž ČSSD nepovažovala za nutné jakýmkoliv způsobem využít jeho politických zkušeností. Po volbách v roce 2017 byl do jejího čela zvolen Jan Hamáček, který se „pragmaticky“ rozhodl spolupracovat se Sobotkovými politickými katy – Babišem a Zemanem. Sobotkova relativně úspěšná éra v čele strany i vlády tak zcela zmizela ze stranických debat jako referenční bod.

Prokletí ČSSD a ODS

Občanští a sociální demokraté, kteří se střídali v čele vlády v době ekonomické a politické transformace u nás, byli těžce poznamenáni

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější