Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael desítky dronů a raket

Opozice ve všech zemích Visegrádu začíná chápat, že teď už nejde o nějaké ideologické nuance, ale o samotné přežití demokracie

Výsledky voleb sice Babišovi neumožnily to, co dělají Orbán a Kaczyński, ale jeho rétorika je mnohdy nedemokratická. Pokud by teď mohl zformovat většinovou vládu, nedá se posun směrem k poměrům v Polsku a Maďarsku vyloučit. Ilustrační foto: ČTK/Luka Dakskobler/SOPA Images via ZUMA Wire
Výsledky voleb sice Babišovi neumožnily to, co dělají Orbán a Kaczyński, ale jeho rétorika je mnohdy nedemokratická. Pokud by teď mohl zformovat většinovou vládu, nedá se posun směrem k poměrům v Polsku a Maďarsku vyloučit. Ilustrační foto: ČTK/Luka Dakskobler/SOPA Images via ZUMA Wire

Komentář Jiřího Pehe: Ve všech čtyřech zemích visegrádského uskupení – Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku – lze v nedávné minulosti pozorovat podobný vývoj. Politickou scénu ovládli populističtí autokraté, kteří si vybudovali pevné voličské jádro zejména ze starších postkomunistických voličů a začali si upevňovat moc. Nepřímo jim v tom pomáhala i rozhádaná opozice, což se ale ve všech zemích Visegrádu též začíná měnit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

S výjimkou České republiky získali autokraté dokonce na čas ve svých zemích absolutní, a někde i ústavní většinu. To v nerozvinutých demokratických poměrech vedlo k pokusům omezit volnou politickou soutěž a pluralitu médií. Jakož i k pokusům přepisovat ústavy a volební zákony ve prospěch vládnoucí strany.

Jako zásadní nebezpečí pro demokracii se v prostředí slabé demokracie a nízkého respektu pro vládu práva ukázala zejména vláda jedné strany. Ta se v různých obdobích prosadila v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Ve všech těchto zemích jsme následně mohli vidět nejprve pokusy omezovat svobodu médií, přičemž prvním krokem bylo faktické zestátnění veřejnoprávní televize. V Maďarsku a Polsku pak následovaly i pokusy podřídit vládní moci systém justice či pokusy o ústavní a volební změny, které by opozici ztížily šance na volební vítězství.

Ve dvou zemích V4 se populističtí autokraté – Viktor Orbán v Maďarsku a Jarosław Kaczyński v Polsku – ideologicky zaštítili nacionalismem, voláním po obnově „tradičních hodnot“ či údajnou obranou křesťanské civilizace. Z těchto pozic pak začali vést útoky na práva menšin.

Kvůli jejich zpochybňování principů právního státu a hodnot Evropské unie

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Visegrádská 4

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější