Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Ten, kdo měl jít za dveře, neodešel. A Češi jako nový otloukánek Ruska

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Horké novinky z horké redakce vašeho deníku sepsal Ivan Adamovič.

Už jsme si zvykli, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová podrží premiéra Babiše vždy, když je to potřeba. Stalo se tak, i když měla Deníku N vysvětlit, proč Andrej Babiš hlasoval pro nového nejvyššího státního zástupce, když předtím tvrdila, že by se hlasování účastnit neměl. Je totiž sám trestně stíhaný. Nyní použila jako argument názor, že „premiér je garantem trestní politiky státu“. Právní odborníci však tento pojem neznají.

V Česku se po delší době objevil Andrej Babiš junior, kterého chtěla před lety policie vyslechnout – třeba kvůli jeho údajnému zavlečení na Krym. Tehdy se výslech nepodařil, protože dotyčný jakožto občan jiného státu k výslechu dobrovolně nešel. A dnes už policie o jeho vysvětlení pro změnu nemá zájem.

Další zprávy jsou multikulturní. Hovořili jsme s vietnamským podnikatelem žijícím v Česku o tom, jak Vietnam bojuje s rychle se šířícím covidem. Oproti naší zemi je postup státu výrazně přísnější – jako země kontrolovaná jedinou stranou si to může dovolit. Nerozpakují se například zavřít továrny a nakažené svážejí do státem zřizovaných táborů.

Nejen Vietnam vidí rudě. Covid sílí i v některých zemích Evropy. Přinášíme přehled, kde v boji proti němu přitvrzují.

Stejně jako Vietnam je i Kuba stále komunistickou zemí. Zde však nebojují ani tak s covidem, jako spíše s protivládními protesty. Situaci popisuje kolegyně ze slovenského Denníku N.

A jak si žije řecká komunita na severní Moravě? Po druhé světové válce zuřila v Řecku občanská válka a 13 000 uprchlíků našlo domov u nás. Prošlo by to vůbec v dnešní době?

O posunu pražského arcibiskupství k nacionalismu a xenofobii svědčí zjištění, že spolupracovník kardinála Duky Josef Nerušil bude kandidovat v Praze na kandidátce hnutí SPD. Podle Dukova mediálního poradce a blízkého spolupracovníka Štěpána Romualda Roba některá témata, která SPD prezentuje, kardinálovi konvenují.

Když venezuelské děti nemusejí kvůli covidu do školy, v chudých rodinách je nechávají spát až do oběda. Ušetří tak za snídani.

Přestože v dnešní době představují data značnou moc a přes zeměkouli se jich valí čím dál více, neexistují globální pravidla pro jejich využívání a sdílení. V komentáři o tom píše Ivan Mikloš.

Další komentář nám napsala ruská novinářka trvale žijící v Česku Elena Sorokina (nezaměňovat se Svetlanou Sorokinou ze seriálu Babylon Berlin). Píše o zajímavém posunu v ruských médiích. Roli nepřátel státu v poslední době namísto okoukaných Ukrajinců začínají přisuzovat Čechům.

Nenechte si ujít pravidelný Částečný součet Petra Koubského. Mimo jiné v něm popisuje, jak když se dva vesmírní kohouti hádají (Branson a Bezos), třetí (Musk) se směje.

Kultura nabízí další zpravodajství od našeho dopisovatele z filmového festivalu v Cannes (pobouřen byl neřestnými jeptiškami) a recenzi na poslední díl životopisu Arthura Koestlera, který ho neukazuje ve zrovna příznivém světle.

V zítřejších tištěných novinách najdete:

– Babiš je garantem trestní politiky, řekla Benešová k hlasování o novém šéfžalobci
– iPhone za vakcínu je sázka na jistotu
– Majitel Alzy utopil stamiliony ve zkrachovalé elektrárně na biomasu
– Naděje, že Rusko zaplatí za Vrbětice, je mizivá
– Covid v Evropě opět sílí, státy přitvrzují
– Nesmíme zapomenout, burcují potomci řeckých uprchlíků
– Přerušovaný půst není žádná magie, ale funguje, říká lékař
– Jsme jeden národ, vzkázal Putin Ukrajincům
– Příspěvek k debatě o eutanazii: Stojí lidský život vždy za ochranu?
– Otazníky nad poselstvím mimozemšťanům v novém představení Divadla Na zábradlí

Čtete Notes? Vyzkoušejte i naše další newslettery! Naši redaktoři pro vás píšou týdenní souhrny o domácí politické scéně, aktuálním dění v USA, Německu nebo o světě vědy a techniky.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější