Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Euro v kostce: Český strop, podivný model i zasloužený italský triumf

Italská radost ve Wembley. Foto: ČTK/PA
Italská radost ve Wembley. Foto: ČTK/PA

Turnaj, na který fanoušci poprvé v historii čekali pět let, je za námi. Anglie velkou trofej opět nezískala, Italové slaví titul a český tým ukázal, že i bez hvězd se dá dostat mezi nejlepších osm týmů v Evropě. Co vše ukázal turnaj, který po většinu času postrádal atmosféru, a to nejen kvůli pandemii?

Formát turnaje

Poprvé se turnaj se 24 týmy v základních skupinách odehrál před pěti lety ve Francii, kdy díky novému systému vyhráli titul Portugalci. Tým okolo Cristiana Ronalda totiž skončil třetí ve skupině a s pomocí lepšího skóre postoupil do vyřazovací části.

Letos se z týmů, které postoupily ze skupiny z třetí příčky, dostaly nejdále česká a ukrajinská reprezentace. Obě vypadly ve čtvrtfinále. Agentura AP už přišla s informacemi, že UEFA od současného formátu upustí na šampionátu v roce 2028, na kterém by mohlo startovat 32 týmů.

Ze skupin by tedy postupovaly jen týmy z prvních dvou míst, zároveň by se však s vyšším počtem účastníků rozmělnila kvalita turnaje.

Jisté je, že za tři roky v Německu bude šampionát znovu hrát 24 mužstev. Pozitivní je zcela jistě i fakt, že se turnaj už nebude hrát po celé Evropě včetně asijského Baku.

Takový model zvýhodnil nejvíce Anglii, která

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

EURO 2020

Fotbal

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější