Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tajemství zeleného panáčka. Za Alzou stojí fond s hodnotou třiceti miliard

Maskota obchodu Alza.cz zná téměř každý, majitel firmy je však skryt za spletí zahraničních firem a najatým právníkem. Grafika: Deník N
Maskota obchodu Alza.cz zná téměř každý, majitel firmy je však skryt za spletí zahraničních firem a najatým právníkem. Grafika: Deník N

Čistý roční zisk tuzemského online obchodu Alza.cz se předloni dostal nad miliardu korun. Přesto není jasné, kdo z tohoto úspěchu na konci profituje. Zakladatel a předseda představenstva Aleš Zavoral v rozvodovém řízení uvedl, že svůj podíl prodal před třinácti lety. Společnost formálně ovládá český právník. Ten tají, pro koho rozsáhlý majetek spravuje. Deníku N se podařilo dostat k dokumentům, které dávají nahlédnout do pozadí této úspěšné, ale neprůhledné společnosti.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zeleného panáčka lákajícího pištivým hlasem na výhodné nákupy elektroniky zná v Česku leckdo. Tajemstvím ale zůstává zahalena postava, která v současné době úspěšný online řetězec vlastní.

Redakce Deníku N má však k dispozici zahraniční dokumenty, které umožňují vytvořit základní přehled o majetkové struktuře Alzy.cz a jejích spřízněných společnostech.

V textu naleznete grafiku znázorňující vlastnické struktury společnosti Alza.cz

Kolem Alzy.cz během let vznikla

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zákulisí moci

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější