Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nástup nové vlny covidu má v rukou vláda. Rozhodnou tři věci

Situace v Česku je dobrá, celosvětově ale covid nekončí. V několika evropských zemích nastupuje další významná vlna infekcí. Epidemie se k nám může kdykoli vrátit.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Aktuální prognóza, vypracovaná Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro ministerstvo zdravotnictví, kterou má Deník N k dispozici, počítá s několika scénáři budoucího vývoje. Všechny jsou poměrně optimistické, což dává smysl, uvědomíme-li si, že očkování zatím postupuje dobře a že nadále platí výzvy k opatrnosti i některá omezující opatření, jako nošení respirátorů ve veřejných prostorách.

Přesto se zdá, že ÚZIS ignoruje některá rizika. Za připomenutí stojí, že loni touto dobou byly parametry epidemie (počet nový případů, počet hospitalizací atd.) prakticky stejné jako dnes. Tehdy následovalo rozvolnění a po něm katastrofální vývoj na podzim.

Tři scénáře ÚZIS se mezi sebou liší

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější