Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Eda se v cele KGB drží. Jako jeho táta, říká o vězněném Babarykovi mladším jeho partnerka

Alexandra Zverevová potkala Eduarda Babaryku 1. prosince 2012. Od té doby spolu žili. Foto: Karina Rulkevičová
Alexandra Zverevová potkala Eduarda Babaryku 1. prosince 2012. Od té doby spolu žili. Foto: Karina Rulkevičová

Nechybělo mnoho a Alexandra Zverevová se mohla stát součástí nejmocnější rodiny v zemi. Rodiny běloruského prezidenta. Místo toho píše dopisy svému partnerovi do vězení.

Její přítel Eduard Babaryka se narodil v roce 1990. Teď sedí ve vazební věznici KGB. Eduardův otec Viktar totiž vyhlásil kandidaturu na prezidenta Republiky Bělorusko proti Alexandru Lukašenkovi a podle nezávislých průzkumů měl slibně nakročeno, takže si pro otce i syna přišla KGB.

Aby také neskončila v cele, odjela Alexandra Zverevová raději do sousední Litvy. Pracuje tam ve fondu BYSOL (bysol.org), který pomáhá obětem politických represí v Bělorusku.

Věděla, že kdyby se v rukách běloruské KGB ocitla i ona, poskytla by Eduardovým věznitelům vynikající možnost ho vydírat.

Ten den už nezavolal…

Že se její život kardinálně mění (a nejspíš nikoli k lepšímu), se dozvěděla loni v létě. Bylo 18. června, když Eduard a Viktar Babarykovi přestali brát telefony. Zatkli je v den, kdy chtěli Ústřední volební komisi odevzdat poslední podpisy na podporu prezidentské kandidatury Babaryka staršího. Už to nestihli.

Eduard ten den Alexandře nezavolal. Byli domluveni, že kdyby ho zatkli, napíše své přítelkyni krátkou zprávu: „Všechno je v pořádku.“

Museli s takovou situací počítat. Eduard nejdřív doufal, že zůstane pozornosti bezpečnostních složek ušetřen. Přece jen stál mimo otcův bankovní byznys, neměl politické ambice. Jenže pak zatkli otcovy kolegy z Belgazprombanky a nebezpečí vyvstalo jasně. (O kauze Belgazprombanky a pozadí zatčení Babarykových a spol. se více dočtete zde.)

Viktar Babaryka dokonce pro případ svého zatčení napsal prohlášení, v němž navrhuje Bělorusům, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bělorusko

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější