Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pojišťovny zatím sčítají škody hlavně ve firmách. Materiál podražil a řemeslníků je málo

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Škody po čtvrtečním řádění tornáda na jihu Moravy se vyšplhají nejméně na 15 miliard korun. Uvedl to hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Obce je nicméně ani nestihly sečíst, výsledná částka tak nejspíš dál poroste. Nejisté je také to, kolik jednotlivým obcím pošle stát.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vláda v pondělí představila další opatření, kterým chce pomoci postiženým obyvatelům obcí na Hodonínsku, z nichž mnozí přišli o střechu nad hlavou. Schválila program Živel, kterým se mají financovat škody způsobené právě řáděním tornáda.

Lidé budou moci čerpat celkem pět milionů korun – z toho dva miliony budou tvořit dotaci a tři miliony korun budou představovat zvýhodněné úvěry. Peníze budou moci využít jak na opravu domu, tak na jeho demolici a výstavbu, případně na pořízení úplně nové nemovitosti. Žádosti budou přímo v postižených obcích vyřizovat zaměstnanci Státního fondu podpory investic. Statici již v regionu rozhodli o demolici nejméně sedmdesáti domů.

Podle údajů Generali České pojišťovny budou větší škody především u podnikatelů: tvoří více než dvě třetiny celkových škod. Vláda proto spustila program také pro podnikatele. Hradit jim bude osmdesát až sto procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximálně se však bude jednat o milion korun.

Dále vláda podnikatelům poskytne bezúročné půjčky ve výši až 45 milionů. O peníze budou podnikatelé žádat u ČMZRB. Ministerstvo financí přitom nebude poskytovat plnou podporu těm podnikatelům, kteří budou čerpat peníze z pojistného, ale v rámci dotace pouze vyrovná částku. U čerpání peněz pro domácnosti ministerstvo peníze

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Tornádo na Hodonínsku

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější