Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jako by měla bouře za úkol udělat co největší škodu, říká meteorolog

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Tornáda nejsou ve střední Evropě úplně výjimečná. V posledních dvaceti letech jich Česko zažilo několik. Většinou ale větrné bouře u nás zasahují spíše les nebo další místa, která nejsou příliš obydlená. „Včera se tornádo prohnalo několika obcemi najednou, zasáhlo centra obydlí lidí. Vypadalo to, jako by to bylo úplně na ‚objednávku‘, že má bouře udělat co nejvíce škod,“ říká v rozhovoru meteorolog a odborník na bouřky David Rýva.

Rychlost vzdušného víru během tornáda se může pohybovat mezi 100 a 500 kilometry v hodině. Už víme, jakou rychlost měla větrná bouře, která se včera večer prohnala jižní Moravou?

Tornád bylo včera více. Právě s kolegy dojednáváme možnost terénního a leteckého průzkumu přímo na místě včerejší katastrofy na jižní Moravě. Mohli bychom tak podle rozsahu a rozmístění škod posoudit, jaká byla síla větru. Ale první odhady jsou, že rychlost větru mohla dosahovat 250 až 300 kilometrů za hodinu.

Říkal jste, že včera v Česku nebylo jen jedno tornádo. Kde ještě udeřilo?

Máme hlášené škody už z odpoledne na Rakovnicku, kudy procházela izolovaná supercelární bouře, která také poměrně významně poničila obec. Bouře pak směřovala ke Kladnu a severně od Prahy se rozpadla.

Takže včera šlo o několik izolovaných tornád, která se prohnala Českem?

Ano, těch tornád bylo včera vícero, víme už i o dalším z Polska. Také zkoumáme možnost, že na Moravě byla včera večer tornáda i na dalších místech, i když byla slabší a nebyla zatím zaznamenaná, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Tornádo na Hodonínsku

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější