Indie chce po desítkách let vrátit do přírody gepardy. Projekt domlouvá v Africe

Po 70 letech od vyhubení tohoto druhu kočkovitých šelem na indickém subkontinentu se chystá jeho návrat do volné přírody. Jihoasijské divočině mají vrátit její dávný ráz nejrychlejší zvířata z Afriky, což vyvolává řadu pochyb. Projekt pro Deník N okomentovala i světová expertka na gepardy Laurie Markerová.
Když měli v novověké éře většinu subkontinentu pod svou kontrolou velcí Mughalové, patřily k jejich dvoru desítky, možná i stovky ochočených gepardů.
Vládci používali mazlíčky mimo jiné k lovu gazel. Ale nepovedlo se jim je domestikovat.
Poslední exempláře v Íránu
Skvrnitá šelma, která je díky ideální stavbě těla nejlepším suchozemským sprinterem planety a zhruba po dvacet vteřin dokáže běžet rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu, má k rozmnožování v zajetí pramalou chuť. Proto museli k ochočení brát z přírody další a další vrhy mláďat. A tak začal konec gepardů v Indii.
Zrychlili ho Britové, pro které představoval lov exotických tvorů všeho druhu během kolonizace země oblíbenou kratochvíli. Poslední gepard byl však zastřelen až rok po vyhlášení indické nezávislosti v srpnu 1947. A hned v 50. letech se začalo mluvit o tom, že