Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš je ztělesněním diktátorství a lží, hlásal policista, který jej chránil. Nadřízení ho chtěli potrestat, ale nestihli to

Premiér Babiš je dle EK ve střetu zájmů, peníze z evropských zdrojů ale budou jeho firmy dostávat dál. Zdroj: EU
Premiér Babiš je dle EK ve střetu zájmů, peníze z evropských zdrojů ale budou jeho firmy dostávat dál. Zdroj: EU

Policista Milan Halbich měl za úkol chránit Úřad vlády, tedy i premiéra Andreje Babiše (ANO). Před dvěma lety na demonstraci Milionu chvilek ale Halbich premiéra veřejně kritizoval. Kvůli tomu a také kvůli jeho následným vyjádřením v médiích s ním policie vedla kárná řízení. Nyní je zastavila a policistu přeložila, hlídá teď jiný objekt.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předloni v červnu policista Milan Halbich, který chránil Úřad vlády, tedy i premiéra, veřejně kritizoval Andreje Babiše na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii v Chomutově.

„Babiš a jeho lidé ztělesňují vše, co jsme v roce osmdesát devět zavrhli. Je to diktátorství, manipulace a lži, byrokracie, uplácení, vydírání a zastrašování. (…) Zvolili jsme si demokracii, ale zapomněli jsme na to, že k ní patří tři základní věci: to je judikatura, legislativa a exekutiva, které se vzájemně doplňují a jsou nezávislé. Ve chvíli, kdy tyto věci neexistují, tak si na tu demokracii jen hrajeme a v podstatě kromě toho, že se otevřely hranice, se v naší společnosti nezměnilo vůbec nic,“ řekl na demonstraci Halbich.

Právě za těmito slovy policejní vedení vidělo porušení pravidel, která musí každý člen ochranné služby dodržovat – tedy vystupovat objektivně a zdrženlivě. Policista také nemůže upřednostňovat osobní či skupinové zájmy a nemůže se nechat ovlivnit pozitivními či negativními vztahy ke konkrétním osobám, v tomto případě k premiérovi.

Policie proto kvůli jeho vystoupení zahájila kárné řízení. Trest ale nedostal, a to proto, že lidé na demonstraci nevěděli, že je Halbich policejním příslušníkem.

Další kárná řízení ale následovala, protože Halbich v únoru 2020 poskytl Deníku Nserveru Seznam Zprávy rozhovory, ve kterých svá tvrzení z demonstrace potvrzuje.

„Namísto toho, aby zvolil vhodnější slova

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější