Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Univerzita, nebo sportovní kariéra? Talentované Čechy lanaří do USA díky stipendiím

Stipendium v USA dostal i hokejista Ondřej Pšenička. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Stipendium v USA dostal i hokejista Ondřej Pšenička. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pohybově nadaní studenti po střední škole často stojí před rozhodnutím, jestli pokračovat ve sportovní kariéře. Řeší zejména časovou náročnost vrcholové přípravy v kombinaci se studiem na vysoké škole. V USA situaci usnadňuje stoletím prověřený systém sportovních stipendií.

Zatímco elitní sportovci, kteří se rozhodnou studovat vysokou školu v České republice, si musí na studijních odděleních univerzit dohodnout individuální plán, aby stíhali školní povinnosti i vrcholovou přípravu, ve Spojených státech amerických dostávají stipendia a tréninkový plán mají výuce přizpůsobený.

Není proto divu, že v Česku fungují agentury pomáhající sportovně talentovaným studentům s tím, aby uspěli v příjímacím řízení na americké univerzity. Ty nejlepší sportovce, kteří se prosazují na mezinárodních akcích, univerzity často samy osloví.

To byl případ i atletky Barbory Malíkové, která se specializuje na tratě dlouhé 400 a 800 metrů. Nakonec si vybrala, že na podzim začne studovat Virginia Tech University, kde studovala také další česká atletka Irena Gillarová.

„Trenér z této univerzity se mnou komunikoval snad nejdéle ze všech a byl jedním ze dvou trenérů, kteří mi vyhovovali jak lidsky, tak tréninkově. Cítila jsem z jeho strany opravdový zájem, že by mě chtěl do týmu,“ zdůvodnila devatenáctiletá Malíková své rozhodnutí v rozhovoru pro web Českého atletického svazu.

Co je nutné splnit k získání diplomu v USA? Každý uchazeč musí mít maturitu, případně může přestoupit z české vysoké školy. Nejdůležitější je však výborná znalost angličtiny a matematiky.

V rámci přijímaček musí sportovec zvládnout vstupní testy iBT Toefl a SAT, na některé univerzity je potřeba také napsat esej. Když všechno zvládne, je přijat do čtyřletého bakalářského cyklu.

Ladislav Töpfer skončil tři roky po sobě druhý na mistrovství republiky do 22 let. Foto: archiv Ladislava Töpfera

„V USA je to rozdělené na bakaláře v humanitních vědách a v inženýrských oborech,“ popsal v rozhovoru s Deníkem N atlet Ladislav Töpfer, o něhož před rokem usilovaly čtyři americké univerzity.

„V rámci NCAA, což je americká národní sportovní asociace, existuje možnost univerzitu oficiálně na dva dny navštívit s tím, že všechno platí škola. Nabídli mi takovou návštěvu z Harvardu i Princetonu,“ líčil Töpfer, který se nakonec po návštěvě obou elitních univerzit rozhodl pro tu v New Jersey – i vzhledem ke složení atletického týmu, který je na Princetonu kosmopolitnější.

Z univerzity je cesta i do NHL

Na podzim začne v USA studovat také dvacetiletý hokejista Ondřej Pšenička, který Deníku N prozradil, že odmítl nabídku profesionální hokejové smlouvy od pražské Sparty. „Jako profesionál bych nedostal stipendium. Bez něj bych nemohl studovat, protože prestižní univerzity jsou hodně drahé,“ vysvětlil hokejista, který na podzim nastoupí na Cornell University.

Z univerzitní NCAA ligy, kterou bude hrát, se v posledních letech prosadily do NHL desítky známých jmen včetně jednoho z nejlepších obránců posledního ročníku Adama Foxe. Z Čechů se do NHL přes univerzitní hokej dostal například Andrej Šustr.

A jak si univerzity vybírají jednotlivé sportovce? „Trenéři hodnotí jejich kvalitu na bázi výsledků, statistik, videí a žebříčků a udělí jim větší čí menší sportovní stipendium,“ popsala Deníku N Monika Mertová, majitelka agentury Stipendia.cz, která má za úkol vyjednat pro studenty nejlepší finanční podmínky.

Vedle Töpfera a Pšeničky bude příští rok na amerických univerzitách v bakalářském programu studovat přibližně čtyři sta českých studentů. „Na magisterském jich bude zhruba dvě stě. Tato čísla zahrnují nejen sportovce, ale i studenty, kteří získali akademické stipendium, nebo si své studium hradí plně sami,“ vysvětluje Mertová, která podle svých slov pomohla od roku 2005 se stipendii stovkám sportovců.

Sociální stipendium dává volnost

Töpfer s Pšeničkou se v rozhovorech shodli, že jim stipendia nepokryjí celé náklady na studium. „Na školách, jako je třeba Cornell, nedávají sportovcům stipendium v pravém slova smyslu. Pokud sportovce na škole chtějí, poskytnou mu finanční pomoc,“ popsal Pšenička.

„Mám stipendium nastaveno tak, že sport na něj nemá žádný vliv. Mám sociální stipendium, které se odvíjí od příjmů rodičů a dalších rodinných finančních dokumentů. Takže můžu říct trenérovi, že už nechci běhat, a normálně můžu studovat dál,“ ocenil Töpfer. „Nechtěl jsem, aby mě sport nějak omezoval, kdybych se třeba zranil, abych nepřišel o možnost studovat,“ dodal.

Podle bývalé tenistky Mertové, která se ještě pod dívčím jménem Maštalířová dostala na konci devadesátých let do druhé stovky deblového žebříčku WTA, mají čeští sportovci na univerzitách velmi dobrou pověst. „Z amerických univerzit je o Čechy každým rokem větší zájem,“ tvrdí.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Mertová má za sebou i osobní zkušenost se vzdělávacím systémem v USA. V roce 2004 dokončila díky stipendiu studium na Lynn University na Floridě. Společně se spoluhráčkami z univerzitního týmu o tři roky dříve vyhrála americký titul, díky čemuž dostala od tehdejšího prezidenta George Bushe pozvání do Bílého domu.

„České školy nemohou konkurovat. A to především z pohledu historického a finančního. Univerzitní sport funguje v USA již více než sto let a ročně vynakládá více než 2,9 miliardy dolarů (61,7 miliardy korun) na sportovní stipendia. O sportovce je skvěle postaráno, mají neuvěřitelné sportovní zázemí, skvěle funguje i rehabilitace, ale i vše okolo studia,“ zmiňuje Mertová.

Díky velké rivalitě univerzit, která se často projevuje i ve sportovních závodech a zápasech, poskytují Američané stipendia studentům z celého světa. Těží z toho i Češi.

Další texty speciálu N < 25

Poslední šance získat studentské předplatné se slevou 50 %. Pořídit můžete jen do 31. října. 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Školství

Speciál N < 25

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější