Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišova vláda naslibovala nové stadiony, obchvat či školku. Čekáme na plán investic, hájí zpoždění

Premiér Andrej Babiš podepisuje petici za urychlení stavby obchvatu České Lípy (březen 2018). Foto: Radek Petrášek, ČTK
Premiér Andrej Babiš podepisuje petici za urychlení stavby obchvatu České Lípy (březen 2018). Foto: Radek Petrášek, ČTK

Obchvat České Lípy, magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici nebo školka v Semilech. To jsou jen některé z mnoha projektů, které v minulém roce během svých výjezdů podpořila první vláda Andreje Babiše. „Babiš slibuje miliardy,“ tvrdila opozice. „Jen sbíráme podněty pro budoucí plán investic,“ hájil se premiér. Jak odstupem času jeho výjezdy do krajů dopadly a co hmatatelného po nich zůstalo?

Minulé jaro trávil kabinet Andreje Babiše v demisi na cestách. Při návštěvě Libereckého kraje premiér s ministrem dopravy Danem Ťokem podepsali petici požadující zrychlení výstavby zhruba desetikilometrového obchvatu České Lípy adresovanou mimo jiné vládě.

„Žádáme o urychlené zahájení všech potřebných prací tak, aby výstavba obchvatu mohla být zahájena nejpozději v roce 2018,“ píše se v petici senátora Jiřího Voseckého (Starostové pro Liberecký kraj).

O deset měsíců později se stále obchvat nestaví, začít by se mohlo nejdřív v roce 2020. A to za předpokladu, že ministr výstavbu urychlí.

„Ministr Ťok přislíbil, že v okamžiku, kdy bude platné územní řízení, podepíše výjimku a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může zahájit výkup pozemků. Podle stávajících platných předpisů na výkup pozemků může ŘSD tento postup zahájit, pouze pokud má platné stavební povolení,“ řekl Vosecký Deníku N.

„Ovšem předpis také říká, že ministr může ve výjimečných případech udělat výjimku. Ministr Ťok při návštěvě slíbil podáním ruky senátorovi, že tuto výjimku podepíše,“ doplnil Vosecký. Ministr ani ŘSD se k této věci zatím nevyjádřili.

Stát by měl do jisté míry fungovat jako rodina, zní jedna z vizí, kterou najdeme v Babišově knize. Foto: ČTK

„Na obchvatu se střídají premiéři, ministři a senátoři, ale pořád se tu děje jedno velké NIC. Obchvat se nestaví, a to ani poté, co před několika měsíci s premiérem Babišem a ředitelem ŘSD za všeobecného veselí podepsali petici za jeho dostavbu,“ uvedla loni v září na webu města tehdejší starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD).

„Slíbil jsem dvě věci“

Babišova vláda se během cest do regionů vyhýbala konkrétním slibům investic. Premiér veřejně uváděl, že slíbil pouze peníze pro školku v Semilech a magnetickou rezonanci pro nemocnici v Kroměříži.

Školku Babiš zmínil během interpelací v květnu 2018. „Slíbil jsem tu školku v Semilech jejich starostce. Kam děti chodí, to jsou boudy. To není mateřská školka. Ona má krásný projekt za 90 mil., tak jsem jí slíbil schůzku. Šla za paní ministryní Schillerovou a řekla: ‚No, my tu máme program, ale tady dostanete jenom 30 procent. Ale od září, paní Dostálová, kde potom šla na druhou schůzku, kterou jsem organizoval, otvírá program pro školky, kde může dostat až 80 procent.‘ A já si myslím, že děti v těch Semilech si tu školku zaslouží,“ říkal tehdy předseda vlády.

Starostka Semil Lena Mlejnková (Starostové pro Liberecký kraj) pro Deník N popsala, jak to se školkou aktuálně vypadá. „Semily potřebují školku dlouho a využívám každou možnost, jak ji postavit, a hledáme finance. Podali jsme žádost do IROP (Integrovaný regionální operační program pod ministerstvem pro místní rozvoj, pozn. red.),“ říká Mlejnková. „Není to pro mě politika. Vím, že o tom pan premiér několikrát hovořil. Nyní čekáme rozhodnutí o dotaci,“ uzavírá starostka. Peníze tedy stále školka nemá.

Magnetická rezonance v Kroměřížské nemocnici, jejíž podporu Babiš připomenul před poslanci v dubnu 2018, prozatím nefunguje. Nemocnice ji plánuje pořizovat v letošním roce, finanční pomoc od státu však neočekává. „V současné době se v areálu Kroměřížské nemocnice dokončuje nová přístavba pavilonu chirurgických oborů, ve které bude umístěna magnetická rezonance. Stavební část projektu realizuje a financuje Zlínský kraj,“ uvedl pro Deník N tiskový mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

„Samotný přístroj je žádostí zahrnut do projektu IROP Návazná péče, pořízení magnetické rezonance by tedy mělo být z 85 procent uhrazeno z peněz Evropské unie, zbytek zaplatí Kroměřížská nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt magnetické rezonance by tak měl být dokončen v dubnu nebo květnu letošního roku,“ doplnil mluvčí.

Sportovní priority

Babiš opakovaně také přislíbil, že udělá maximum pro různé sportovní projekty. Již v roce 2015 v pozici ministra financí veřejně mluvil o stavbě rychlobruslařského stadionu v Brně pro Martinu Sáblíkovou.

Z této myšlenky zcela sešlo. Babiš během loňských květnových interpelací uvedl, že v Brně stadion nechtěl trenér Sáblíkové Petr Novák. Ten v loňských volbách kandidoval do Senátu za hnutí ANO.

V souvislosti s Brnem se nechal Babiš slyšet také o tom, že se pokusí pomoci se stavbou nového zimního stadionu pro Kometu Brno. Oznámil to na Twitteru v den, kdy brněnští hokejisté získali mistrovský titul.

Během loňského roku premiér oprášil své předchozí prohlášení s tím, že na sliby nezapomíná. Jak ovšem zjistil server Seznam Zprávy, Babišem dříve uváděný rok 2022 se nejspíš nepodaří splnit. Nové vedení radnice navíc uvažuje o změně lokality. „Pokud půjde vše dobře a bez problémů, lze halu dokončit někdy v polovině roku 2023,“ řekl Seznamu náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který má sport na starosti.

Při setkání s úspěšnými olympioniky na jaře 2018 se také premiér zmínil o projektu kryté lyžařské haly. Vysloveně neuvedl, že se bude stavět, podle serveru iRozhlas.cz ovšem sdělil, že mu tuto věc představil otec dvojnásobné vítězky Ester Ledecké. Jde o poměrně obvyklý model, kdy Babiš během cest popisoval, co by se mohlo postavit a kde má ta která obec nebo další subjekt zajímavý investiční projekt.

Investiční plán

Většina projektů, které Babiš se svými lidmi během cest po Česku navštívil, by se mohla promítnout do chystaného investičního plánu. Premiér opakovaně uvádí, že v krajích nabrali různé podněty a nyní vyhodnocují, do čeho se bude investovat. Pro Deník N se k investičnímu plánu dosud nevyjádřil.

„Národní investiční plán je živý dokument a je určen vládě ČR. Bylo dokončeno mapování investičních potřeb jednotlivých resortů, krajů, obcí a měst. Tato mapa investičních potřeb obsahuje 17 tisíc projektů v celkové hodnotě tři a půl bilionu korun,“ uvedl pro Deník N Vilém Frček z tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj.

Vláda má aktuálně z těchto 17 tisíc projektů vyfiltrovat ty, „které má smysl realizovat“. Kvůli tomu si Babišův kabinet zřídil před Vánoci Radu vlády pro veřejné investování. V ní kromě členů vlády a premiéra zasedli také představitelé Hospodářské komory nebo Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dnešního jednání se účastnil i generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Prozatím tedy není jasné, které z projektů, jež Babiš a spol. během svých cest navštívili, získají příspěvek z veřejných peněz. „Primárně musí jít o projekty, které budou splňovat kritéria strategičnosti,“ doplňuje Frček. Podle něj mezi tato kritéria patří udržitelnost projektů, jejich připravenost nebo společenská efektivnost.

S přispěním Lukáše Prchala.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Andrej Babiš

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější