Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Kritický Rychetský, bilion korun pro Romy a jak nasytit deset miliard krků

Tištěný Deník N najdete každý týden od pondělí do pátku na pultech trafik. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Tištěný Deník N najdete každý týden od pondělí do pátku na pultech trafik. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se nebývale ostře pustil do lidí kolem prezidenta. Ministr kultury doporučil šéfovi SPD, aby více používal zdravý rozum. A raději se pořádně najezte. Kdo ví, jak to bude s jídlem v roce 2050. Páteční dění s chutí shrnul Jan Jiřička.

Z naší produkce

Notes odšpuntujme článkem ze včerejšího večera, který vyšel po newsletterové „uzávěrce“ a jenž si bezpochyby zasluhuje vaši pozornost. Redaktoři Hana Mazancová a Lukáš Prchal přivezli z Brna mimořádně zajímavý rozhovor s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským. Zkušený právník volí velmi kritická slova vůči některým členům osazenstva Pražského hradu. V interview zhodnotil i okolnosti výběru svého nástupce, úspěch nových politických stran či legislativní dychtivost zákonodárců.

Dobrého pomálu. Kalendář ukazuje rok 2050, na planetě Zemi se tísní deset miliard lidí. Ráno posnídají hrst oříšků, k obědu si dají zeleninu s rýží a večer si dopřejí třeba půl brambory a plátek šunky. Pro zmlsaná (nejen) západní hrdélka je to žaludek svírající představa, ale právě takový jídelníček doporučuje pro přelidněnou, churavějící planetu zpráva nadace EAT a časopisu Lancet. S jejím obsahem čtenáře seznamuje Petr Koubský.

Používejte rozum. Šéf SPD Tomio Okamura překvapil ministerstvo kultury dotazem, zda Muzeum romské kultury skutečně požaduje bilion korun. „Je to naprostý absurdistán,“ reagoval na to ministr Antonín Staněk s tím, aby Okamura víc používal zdravý rozum.

Všichni jsou už v Letňanech. Zvažovaný vznik vládní čtvrti, masivní vyklízení budov a hromadný přesun státních úředníků zatím čpí megalomanstvím a nepřipraveností. Nad celým projektem se vznáší řada otazníků v čele s tím, kdo z celé této nákladné akce bude mít vlastně užitek.

Naši reportéři zjišťovali, jakých budov se plán týká i postoje jednotlivých aktérů, včetně starostů dotčených městských částí, kteří si stěžují, že se jednání vedou bez nich.

Stejné výhrady sdělil Evě Mošpanové i Jan Kvaček, ředitel Nemocnice Na Bulovce, kterou by podle představ magistrátu mělo nahradit nové zdravotnické zařízení právě v Letňanech. „Tady se najednou bez jakýchkoliv podkladů objevují nějaké termíny a čísla a stojí to úplně na vodě,“ vadí mu.

Zdroj: © Přispěvatelé OpenStreetMap

Fetiš jménem Zaha Hadid. Podstatně blíž realizaci je v hlavním městě zástavba okolí Masarykova nádraží. Předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková upozorňuje, že projekt společnosti Penta je rozporu s řadou bodů Zásad územního rozvoje. Architektonický návrh proslulé Zahy Hadid se podle ní do historické zástavby navíc vůbec nehodí. „Jako by byl do Prahy omylem poslán návrh určený pro

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější