Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pod hladinou Vltavy se skrývá smetiště, které uklízejí magnetem. Nález pistole zaměstnal historiky i policii

Zbraň objevená Šárkou Kysilkovou na dně Vltavy, snímek před očištěním. Foto: archiv Šárky Kysilkové
Zbraň objevená Šárkou Kysilkovou na dně Vltavy, snímek před očištěním. Foto: archiv Šárky Kysilkové

Zájem pomoci při uklizení veřejného prostoru přivedl Šárku Kysilkovou k Vltavě, respektive pod její hladinu. Ta na některých místech v Praze bez nadsázky ukrývá smetiště. Kysilkové se v nedávné době podařilo vytáhnout mimo jiné několik pistolí. Těmito nálezy zaměstnala policii i vojenské historiky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ta zbraň byla obalená silným nánosem rzi a vodního kamene. Projektová manažerka Šárka Kysilková, která ji před necelým rokem vytáhla z Vltavy u pražské Výtoně, ji doma máčela v octu a sodě. Lidé z komunity hledačů kovových předmětů pod hladinou pomocí silných magnetů se na diskusních fórech dohadovali, zda to nemůže být startovací pistole – původní vzhled zbraně už totiž byl prakticky nerozeznatelný.

Nebyla, ukázalo se, že nález je malá belgická pistole FN 1906 ráže 6,35 milimetru z první poloviny 20. století. Typ, který používali i někteří českoslovenští parašutisté vysazení do protektorátu za druhé světové války. Stopa jejich zbraní často po válce zmizela – což nalezené pistoli

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Historie

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější