Deník N

Čínské kamery v Americe zakázali. V Česku dál hlídají vězně, slouží policii i armádě

Bezpečnostní kamery. Ilustrační foto: ČTK
Bezpečnostní kamery. Ilustrační foto: ČTK
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Huawei není jedinou čínskou technologickou společností, před kterou se mají Američané na pozoru. Spojené státy zakázaly přístup do státního sektoru také firmě Hikvision, vyrábějící bezpečnostní kamery. V Česku se však společnosti daří a využívá ji armáda i policie.

Podle registru smluv se od roku 2015 objevují technologie společnosti Hikvision ve stovkách smluv v celkové hodnotě dvou miliard. Využívá je například policie či strážníci, kteří kamery montují do služebních aut. Armádě zase čínské kamery pomáhají v hlídání „zájmových objektů“.

Čínská společnost Hikvision je největším světovým výrobcem systémů pro vizuální sledování, tedy především bezpečnostních kamer, jejich softwaru a záznamových zařízení. Dodává jak analogové, tak digitální kamery. Digitální většinou disponují možností připojení k internetu, ale jejich schopnosti jsou mnohem větší. Patří k nim především funkce rozpoznávání obličejů. Kamery tedy v záznamu shromažďují více údajů než pouhý obraz a zvuk.

O čínských technologických firmách se ve světě, ale i v Česku, mluví čím dál hlasitěji. Nejde jen o jejich skokové pokroky, ale především se objevují obavy, jak moc stát a čínská komunistická strana mohou zasahovat do produktů velkých korporací. Také tajné služby v Česku skloňují firmu Huawei, která se zabývá telekomunikacemi a sítěmi. Před možným špehováním varoval Národní úřad pro kybernetickou kontrolu (NÚKIB) i kontrarozvědka BIS.

Problémy s bezpečností u Hikvision odborníci popsali už před několika lety. Odborný server IPVM, zaměřený na hloubkové testy bezpečnostních kamer a podobných zařízení, zveřejnil v září 2017 technickou zprávu o zranitelnosti internetových kamer této značky. Anonymní autor v ní popsal velmi jednoduchá „zadní vrátka“, pomocí nichž lze obejít hesla a převzít ovládání kamery.

Podstata triku je taková, že prakticky nemůže jít o programátorskou chybu. Naopak, byl do ovládacího softwaru vestavěn záměrně. Na dálku a bez autorizace lze například kameru vypnout, a vyřadit tak vizuální střežení objektu. Vzhledem k tomu, kde se takové kamery používají, může jít o závažné bezpečnostní riziko.

NÚKIB varuje vládu před užíváním technologií firmy Huawei. Foto: ČTK/AP

Hacker, který v roce 2017 toto potenciální riziko objevil, jej

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

V tomto okamžiku nejčtenější