Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kauza Turów: Česko finišuje návrh dohody. Co požaduje po Polsku?

Pokud Polsko přistoupí na dohodu s Českem, Praha by mohla stáhnout žalobu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Pokud Polsko přistoupí na dohodu s Českem, Praha by mohla stáhnout žalobu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Česká republika dokončuje návrh dohody, která má vyřešit spor s Polskem o pokračující těžbě v hnědouhelném dole Turów. Její součástí je i kompenzace ve výši miliardy korun. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN), který se na materiálu podílí, není cílem zastavení těžby, ale tlak na Varšavu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Návrh dohody budeme posílat polské straně nejspíše v pondělí. Myslím, že je to na české straně už prodiskutované,“ řekl Půta Deníku N. Dohoda se podle něj finalizuje a bude mít čtyři hlavní body, které chce Česko prosadit.

Prvním jsou finanční kompenzace ve výši zhruba 50 milionů eur (přibližně miliarda korun). Polský premiér Mateusz Morawiecki mluvil ještě před několika týdny jen o 45 milionech a zdůrazňoval, že to bude pouze spolufinancování.

„Ta částka je o něco vyšší, protože chceme, aby tam probíhal monitoring, který bude polská strana financovat. Myslíme si, že by měl investor dokázat, že nepřekračuje žádné normy. Proto je tam financování monitoringu, který by měl probíhat dlouhodobě. Je ovšem otázka, jak dlouho, takže je to de facto jen odhad,“ vysvětluje Půta.

Monitorovat by se měl především

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ceny energií

Ekologie

Evropská unie

Polsko

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější