Deník N

Absolutní svoboda slova i „kladivo na sluníčkáře“. Klaus není první, sociální sítě byly v hledáčku poslanců už dřív

Poslanec Václav Klaus mladší. Foto: ČTK
Poslanec Václav Klaus mladší. Foto: ČTK

Zákonodárci v čele s Václavem Klausem mladším (ODS) chtějí zakázat mazání příspěvků na sociálních sítích. Postih pro administrátora skupiny by mohl být až tři roky. Podobné návrhy ovlivňující svobodu vyjadřování nejsou ve Sněmovně výjimkou. V minulosti se prosazoval absolutní svoboda projevu i zákaz hanobení prezidenta.

Parlament nevydá zákon omezující svobodu slova nebo tisku. Tuto větu chtěli v roce 2016 doplnit poslanci Úsvitu – Národní koalice do článku 17 Listiny základních práv a svobod. Zákonodárci, kteří dříve působili v hnutí Tomia Okamury a později se po sporech odtrhli, návrhem chtěli zajistit absolutní svobodu projevu.

Poslanci mimo jiné argumentovali i tím, že ústavní změna uleví státnímu rozpočtu, neboť justice nebude muset řešit kontroverzní výroky a nahlas pronesené názory. Ministři ale už v zárodku návrh zamítli. „Je to jako vždy u návrhů Úsvitu věcně vadné a legislativně zmetkovité,“ řekl tehdy pro iDnes.cz ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier.

Jeden z navrhovatelů zákona Marek Černoch (dříve Úsvit) se zpětně na zákon dívá trochu jinak. „Už tehdy, v rámci naší diskuse nad formou návrhu, jsem odmítal možnost legalizovat

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější