Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Je to dramatická změna, říkají táboroví vedoucí o nové povinnosti testovat. Někteří už shánějí mobilní týmy

Ilustrace: Deník N, skautské středisko Tumulus
Ilustrace: Deník N, skautské středisko Tumulus

K přípravám celotáborových her přibyla organizátorům letních táborů nová bojovka: jak zařídit během pobytu testování dětí i vedoucích. Vláda totiž v pondělí schválila opatření ministerstva zdravotnictví, které nečekaně dává účastníkům delších než týdenních táborů povinnost otestovat se jednou za sedm dní na covid. Do prázdnin přitom zbývají jen tři týdny. „Jsme rozčarovaní, že taková dramatická změna přichází nyní,“ říkají vedoucí. Někteří hledají v rozpočtu peníze na testy, jiní o ně žádají rodiče nebo už sehnali mobilní testovací týmy. Ministerstvo zdravotnictví ve středu večer oznámilo, že pravidla zmírní.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na sportovním táboře Chaloupky, který každoročně pořádá u Pelhřimova student ČVUT Radek Štěpánek se svými přáteli, nesmí chybět klasické náležitosti, které mladík zná ze svého dětství: spaní ve stanech, dobrodružná celotáborová hra, bojovky v lese nebo koupání v nedalekém rybníce. Letos se ale tábor stejně jako všechny ostatní neobejde ani bez protiepidemických opatření.

S tím, že se bude testovat před začátkem tábora, organizátoři víceméně počítali – podle posledních pokynů rodiče na srazu předají vedoucím děti buď s potvrzením o nanejvýš tři dny starém antigenním testu, nebo sedm dní starém PCR, případně mohou provést samotesty na místě, nebo dodat potvrzení o očkování či prodělané nemoci.

Povinnost zopakovat testy po sedmi dnech pobytu ale organizátory napříč republikou zaskočila. Jelikož přesunout celý tábor po týdnu pobytu z hlubin lesa na testovací místo nedává příliš smysl, a navíc to odporuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Testování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější