Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Opozice přestane blokovat klíčový zákon k dostavbě Dukovan. Dohodla se s Havlíčkem

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČTK
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČTK

Opozice ráno jednala s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, která má stát stovky miliard korun. Výsledkem schůzky je dohoda, že opozice přestane ve Sněmovně blokovat takzvaný lex Dukovany, pokud vládní koalice podpoří pozměňovací návrh, který vyloučí účast ruského koncernu Rosatom. Ten je považovaný za bezpečnostní riziko.

Schválení nízkouhlíkového zákona, jinak známého jako lex Dukovany, opozice ve Sněmovně pomocí obstrukcí brání už od začátku tohoto roku. Zákon je klíčový pro spuštění stamiliardového tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, stanovuje totiž model výkupu elektřiny z tohoto zdroje. Opozice deklarovala, že projednávání zákona bude blokovat do doby, než vláda slíbí, že do tendru nepustí čínské a ruské firmy.

Čínského zájemce vyřadila už před několika měsíci a ruský uchazeč byl odmítnut po odhalení, že za výbuchem ve Vrběticích stála ruská vojenská rozvědka GRU. Vláda sice řekla, že do tendru se firmy z těchto zemí nedostanou, opozice však chtěla, aby se k tomu zavázala i v zákoně. A na tom se dnes s Havlíčkem dohodla.

„Jednali jsme o geopolitice a bezpečnostních otázkách, tedy hlavně o tom, aby se v dalších etapách tendru nemohl do soutěže vrátit či dostat ruský Rosatom. A to upraví

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Tendr na Dukovany

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější